Horiatiki salata, czyli sałatka wiejska

Sałatka wiejska (χωριάτικη σαλάτα) to danie, którego nie trzeba przedstawiać, jest bowiem znane na całym świecie, pod nazwą sałatka grecka. Grecy nazywają ją horiatiki, ponieważ od niepamiętnych czasów stanowiła pożywienie ludności wiejskiej.

χωριάτικη σαλάτα

Sałatka wiejska jest posiłkiem prostym i skromnym. W wersji podstawowej składa się z pomidorów,
ogórków, oliwek, oliwy i przypraw. Ta, którą najczęściej możecie dostać, zawiera dodatkowo czerwoną cebulę, paprykę, oraz ser feta, który może być podany, bądź w postaci pojedynczego plastra, zwieńczającego sałatkę, bądź w formie kostki, a nawet spotkałam się z pokruszonym. Całość obowiązkowo posypana oregano.


Co decyduje o niezwykłym smaku horiatiki?

To przede wszystkim smak świeżych, dojrzewających w słońcu warzyw, aromatycznego oregano i oliwy.
Dlatego żaden szanujący się kucharz, nie przygotuje tej sałatki w zimie, kiedy nie ma świeżych warzyw, gdyż nie uzyska oczekiwanego efektu, tylko płaski, nijaki smak. Jest to bowiem typowo letnia sałatka i wtedy smakuje najlepiej.
Osobiście pokusiłam się o jej przygotowanie, bo znalazłam na laiki (grecki targ) świeże miejscowe pomidory. Poza tym słońce przypieka już od dłuższego czasu, temperatury też letnie, więc stwierdziłam, że czas na letnie menu.

Sałatka wiejska może być samodzielnym daniem lub stanowić przystawkę rozpoczynającą, lub kończącą posiłek. Możecie zmienić proporcje do takich, jakie wam odpowiadają, to naprawdę nie ma znaczenia. Wiecie, jak przygotowuje się taką sałatę na wsi? Kroi się wszystko grubo i bez obierania, do tego pajda chleba, a ser o ile jest to często kruszony lub podawany w plastrze osobno. Ja pomidory parzę, a ogórki obieram, bo nie znam ich pochodzenia. Kiedy miałam własne, to tez nie obierałam, tylko kroiłam. O smaku prawdziwej "greckiej" sałatki decyduje oryginalny ser Feta i dobrej jakości oliwa. I pamiętaj, żeby nie dodawać do niej sałaty! Chyba, że chcesz zrobić sałatkę a la grecką lub wariację na jej temat ;)
Składniki:
  • 4 średnie pomidory
  • 1 zielona papryka
  • 1 duży ogórek
  • 1 cebula
  • 1 plaster sera feta (około 150 g)
  • oliwa
  • 2 łyżki octu winnego
  • sól
  • suszone oregano
  • oliwki bez pestek

Pomidory pokroić na ćwiartki. Paprykę umyć, usunąć gniazda nasienne i pokroić w pierścienie. Ogórka umyć, odciąć końce i pokroić w grube plasterki.
Oczyszczoną cebulę pokroić w pół plasterki. Do miseczki z odrobiną osolonej gorącej wody włożyć na chwilę cebulę, by zmiękła. Potem wyciągnąć i osączyć. Odsączyć oliwki z zalewy.
W misce umieścić pomidory, ogórki, papryka, cebulę, oliwę, sól i ocet. Wszystko wymieszać, posypać oliwkami, ułożyć ser i posypać oregano.
I można zajadać.

sałatka grecka
Smacznego!  
Καλή όρεξη!