Klopsiki niejedno mają imię

Klopsiki, czyli keftedakia (gr. κεφτεδάκια) to w  tradycyjnej kuchni greckiej niewielkie klopsiki z mielonego mięsa z dodatkiem ziół i przypraw, który smażymy na oliwie. Są one doskonałą przystawką do ouzo i tsipouro, ale również mogą stać się daniem głównym, w towarzystwie porcji frytek, czyli w towarzystwie patates tiganites (gr. Πατάτες τηγανητές). Ich przygotowanie jest bardzo proste.

klopsiki

Odnośnie do nazewnictwa to trzeba zauważyć, że jeden klopsik to keftedaki (gr. Κεφτεδάκι), a wiele klopsików to keftedakia (gr. τα  κεφτεδάκια). Niekiedy usłyszeć możecie też inne nazwy np. keftes (gr. κεφτές) lub keftedes (gr. κεφτέδες). Oznaczają one dokładnie to samo, tyle że odnosi się je do szeroko przyjętych klopsików, które są większe i mogą być przygotowywane z innych produktów, niż mięso.

I tak mamy:

... i inne. Oczywiście mogą brzmieć jako np. patatokeftedes (gr. Πατατοκόφτεδες).

Jeżeli interesuje cię nazewnictwo greckich produktów i potraw, to zapraszam do zapoznania się z Minisłowniczkiem kulinarnym polsko-greckim, do kupienia na stronie książki, teraz z 10% obniżką (do 22 września 2023 r.).

minisłownik kulinarny polsko-grecki

Wracając do tradycyjnych klopsików, to wykonujemy je z mieszanego mięsa z dodatkiem zieleniny, tartej lub drobno siekanej cebuli, czosnku oraz przypraw. Najczęściej jest to oregano, ale też kumin rzymski, albo cynamon. Do masy mięsnej dodaje się ocet lub alkohol. Przykładowo na wyspie Chios dodaje się do klopsików ouzo oraz mastiha, miejscową żywicę z drzew pistacji kleistej. Tak więc nie ma jedynego słusznego przepisu na keftedakia, gdyż mogą się one nieznacznie różnić pomiędzy różnymi regionami, miejscowościami, wyspami, a nawet domami.

Kilka przepisów na keftedakia podaję poniżej, w formie klikalnych linków.

Keftedakia tradycyjne

Rodyjskie keftedakia

Keftedakia z mięsa drobiowego

Najczęściej uformowane klopsiki panieruje się w mące i smaży na patelni, obracając ze wszystkich stron, aż nabiorą złocistobrązowego koloru. Zamiast smażyć klopsiki, można je upiec w piekarniku, samodzielnie lub zapiekane z ziemniakami.

Wówczas układamy je na dużej naoliwionej patelni, skrapiamy odrobiną oliwy i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 20 – 30 minut, obracając w międzyczasie, aby zarumieniły się ze wszystkich stron.

Alternatywnie, aby uzyskać bardziej soczysty efekt, po pierwszych 15 minutach pieczenia w piekarniku można dokończyć gotowanie w sosie pomidorowym, który albo dodajemy na patelnię, albo przekładamy klopsiki do garnka, w którym robiliśmy sos. Kontynuujemy gotowanie przez około 10 minut i podajemy z makaronem lub pilawem.

Można też klopsiki po podsmażeniu na patelni, włożyć do sosu i udusić, jak w przepisie na klopsiki w sosie pomidorowym.

Jak byśmy ich nie przygotowali, na pewno będą świetną przekąską, przystawką do alkoholu lub ciepłym posiłkiem Idealnym na spotkanie z przyjaciółmi.



Kali oreksi!