Trachanosoupa z pomidorami – przepis podstawowy

Trachana to dobry produkt do przygotowania szybkiej i pożywnej zupy. Może być z dodatkiem sera Feta, z warzywami lub tzw. czerwona, czyli trachanosoupa z pomidorami (gr. Τραχανάς σούπα με ντομάτα). Najlepiej smakuje z Fetą lub z dodatkiem gęstego greckiego jogurtu.

 

Trachanosoupa z pomidorami

Trachana jest rodzajem makaronu, który przygotowuje się latem, najczęściej ręcznie. W Grecji jest ogólnie dostępna, jednak w Polsce można ją znaleźć jedynie podczas dni greckich lub w dobrych sklepach prowadzących sprzedaż greckich produktów.


Trachanosoupa to przepis tradycyjny. Podawałam już sposób przygotowania klasycznej zimowej trachanosoupy z serem Feta. Dzisiaj kolejny, również tradycyjny sposób przygotowania zupy z dodatkiem trachana. Można ją przygotowywać właściwie cały rok, latem dodając świeżych, pachnących latem pomidorów, lub zimą dodając pastę pomidorową, lub bardziej współcześnie krojone pomidory, koncentrat itp. zamienniki świeżych pomidorów.

Składniki:

  • 1 filiżanka trachana
  • 5 filiżanek wody
  • 2 łyżki pasty pomidorowej lub 1 filiżanka zmiksowanych pomidorów
  • 2 łyżki oliwy
  • Sól
  • Pieprz
  • Feta lub jogurt grecki do podaniaDo niewielkiego garnka wlewamy wodę, dodajemy pastę pomidorową lub zmiksowane pomidory, oliwę, sól i pieprz. Następnie dodajemy trachana i mieszając, gotujemy na średnim ogniu przez około 15 minut. Pilnuj mieszania, bo trachana nie pilnowana, ma tendencję do przywierania. Jeżeli woda wygotowuje się za szybko, przykręć płomień i uzupełnij wodę. Gdy zupa osiągnie pożądaną przez was gęstość, wówczas spróbuj ją i dopraw jeszcze do smaku Podawaj w głębokich talerzach posypaną świeżo zmielonym pieprzem i z łyżką jogurtu (lub z serem).

Kali oreksi!