Zimowa zupa trachanas z serem feta

Trachanas to makaron złożony z grubo mielonej pszenicy i mleka o ziarnistym i nieregularnym kształcie ziaren. Przygotowuje się go ręcznie, w lecie. Występuje w kilku odmianach: kwaśnej, słodkiej, tłustej lub delikatnej. Kwaśny trachanas jest zagniatany jogurtem.

trachana z fetą

Trachanas dodaje się do wielu potraw np. do pity lub gotuje się na gęsto, lub rozgotowuje, z większą ilością wody, jak zupę. Najprostsza trachanosoupa to trachana ugotowana na wodzie z dodatkiem soli
i pieprzu. Trachanosoupa może być biała lub czerwona, z dodatkiem pomidorów. Może być również słodka z mlekiem i cukrem lub słona np. z serem feta. Czerwona często podawana jest z twardym, dojrzewającym serem oraz z opieczonym chlebem. Opcjonalnie dodaje się do zupy bulion, cebulę, suszone grzyby i ser feta.Właśnie z serem feta postanowiłam teraz przygotować trachanas, gdyż jest to pożywny, lecz zarazem lekki posiłek, odpowiedni na zimową porę. Zupa trachanas z fetą (gr. τραχανάς σούπα με φέτα) to pożywne i szybkie danie. Jej przygotowanie nie zajmie więcej niż 20 minut.


Składniki: (dla 4 osób)
  • 1 szklanka trachanas
  • 4 szklanki wody
  • 150 g fety lub koziego sera
  • Sól
  • Pieprz
  • 4 łyżki masła

Odmierzamy wodę w zależności od ilości osób. Na jedną osobę wystarczy szklanka wody i 2-3 łyżki trachanas. Ja przygotowywałam zupę dla czterech osób, dlatego zagotowałam 4 szklanki posolonej wody. Gdy zaczęła się gotować, dosypałam szklankę trachanas i gotowałam ją, mieszając przez
5 minut. Następnie dodałam pokrojony w kostkę ser feta i gotowałam nadal, przez kolejne 10 minut. Pamiętamy o mieszaniu, by zupa się nie przypaliła i była jednolicie gładka. Pod koniec gotowania dodajemy masło, mieszamy, ściągamy z ognia i rozlewamy na talerze. Serwujemy posypane pieprzem, niekiedy z chlebem, grzankami lub dodatkowym chlebem. Niektórzy łączą ja z kiełbasą lub dodatkowo posypują fetą. Ja swoją podałam z małymi grzankami.


Kali oreksi!