Liście winorośli w zalewie

Liście winorośli to ważny element greckiej kuchni, gdyż bez niej nie byłoby dolmadakia, czyli malutkich greckich gołąbków. Na wyspie Rodos dolmadakia nazywane są giaprakia, a najlepsze przygotowuje się w Salakos, w interiorze wyspy. Liście winorośli zbiera się na wiosnę w maju i czerwcu, a świeże liście wykorzystuje się po sparzeniu wrzątkiem do przygotowania dolmadakia.

liście winorośli w zalewie

Liści, które chcemy zachować na później, należy zakonserwować, zalewając solanką. Kiedy więc sąsiadka podarowała mi siatkę świeżo zebranych liści, postanowiłam je zakonserwować. Na Rodos
do konserwowania liści używa się tylko soli i wody, bez żadnych dodatków ziołowych lub przypraw.
Wracając do liści winorośli, mają one wiele cennych właściwości. Między innymi wykazują właściwości przeciwzakrzepowe, moczopędne, przyspieszają gojenie ran oraz działają osłonowo na serce, nerki i wątrobę. Liście winorośli umieszczone w solance zachowują swoje dobre cechy. A więc jedzmy je na zdrowie!


Składniki:

  • Świeże liście winorośli
  • 3 łyżki soli
  • 1 l wody

Liście przebieramy, myjemy i suszymy, najlepiej w suszarce do sałaty. Tak przygotowane liście zwijamy po 10-12 sztuk mniej więcej jednej wielkości i układamy ciasno w słoiku.
Następnie przygotowujemy solankę z soli i wody. Proporcje są dowolne, w zależności od tego, jak bardzo słone lubimy. Ja daję 3 łyżki soli na 1 litr przegotowanej, ciepłej wody. Po rozpuszczeniu soli w wodzie zalewam solanką liście w słoikach.
Kolejnym krokiem jest pasteryzacja słoików, aż liście nabiorą nieco żółtawego koloru. Dla pół litrowych słoików było to 20 minut. Tak przygotowane wytrzymują długo i będą pod ręką zawsze, gdy będziemy chcieli zrobić gołąbki w liściach winorośli.

Καλή τύχη!