Taramosalata z białej, naturalnej ikry

Taramosalata (gr. ταραμοσαλάτα) to pasta z ikry dorsza, ucierana z dodatkiem miękiszu chleba, oliwy i soku cytrynowego. Ilość soku regulujemy w zależności od naszych upodobań. Taramosalata zawiera w swoim składzie także cebulę, którą można pominąć, o ile jej nie tolerujemy. Jeżeli nie mamy albo nie lubimy smaku oliwy, to możemy zastąpić ją olejem słonecznikowym. Pasta będzie miała wtedy łagodniejszy smak. Sekretem dobrze przygotowanej taramosalaty są dobrej jakości składniki oraz czas ucierania. Im dłużej będziemy mieszali taramosalatę, tym będzie ona delikatniejsza i gładsza.


Taramosalata


Słowo o taramosalacie. Jest to danie tradycyjne, przygotowywane w okresach poszczenia. Charakterystycznym czasem jej przyrządzania jest pierwszy dzień Wielkiego Postu, czyli Kathara Deftera. Mimo że nazwa dania wskazuje na sałatkę, taramosalata ma postać pasty, różowej lub białej.
Kolor zależy od barwy głównego składnika wyjściowego, taramy, czyli solonej ikry dorsza. Gdy używamy czerwonej ikry, wtedy otrzymujemy różową taramosalatę, używając białej ikry, otrzymamy jasną taramosalatę. Taramosalata to przystawka, której nie może zabraknąć na greckim, postnym stole. Jeżeli uda ci się dostać ikrę z dorsza, możesz spróbować wykonać ją w domu.

Tarama czerwona

Tarama biała


Składniki:

  • 150 g tarama (solonej ikry z dorsza białej)
  • 1 biała cebula
  • 250 g białego chleba
  • 150 ml oliwy
  • Sok z 2 cytryn

Na początek przygotowujemy wszystkie produkty. Następnie musimy namoczyć pieczywo w wodzie, a następnie dobrze odcisnąć. Wyciskamy sok z cytryn. Cebulę obieramy i siekamy. Przygotowujemy tarama i oliwę.


Cebulę siekamy w blenderze. Dodajemy ikrę z dorsza oraz połowę soku cytrynowego i miksujemy.
Następnie dodajemy odciśnięte pieczywo, wlewamy oliwę i na końcu wlewamy pozostały sok z cytryny. Wszystko miksujemy na jednolitą masę.

Gotową taramosalatę wykładamy do miseczki i przybieramy oliwką. Nadmiar przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce do 10 dni.
Kali oreksi!