Gyros piato, czyli gyros na talerzu

W Grecji na niemal każdym kroku można spotkać budki, w których kupimy chyba najpopularniejszą przekąskę, czyli pita me gyros. Gyros to mięso opiekane na pionowym rożnie, które kręcąc się, opieka się stopniowo i na bieżąco zostaje ścinane. Te kawałki mięsa nazywają się gyros od sposobu opiekania mięsa, a nie jak sadzą niektórzy od nazwy przyprawy.

gyros piato

Mięso, zanim trafi na rożen, jest marynowane oraz przyprawiane. Gyros wieprzowy ma wagę 120 kg, jednak w domu nikt nie przygotowuje takich ilości. Inna jest też technika przygotowania mięsa.
Najczęściej po pokrojeniu na cienkie, podłużne kawałki jest ono marynowane, a następnie pieczone lub smażone na patelni. Ja z racji tego, że przygotowałam mała ilość mięsa, zrobiłam je na patelni, jednak poniżej przytoczę oba sposoby przygotowania.

Wracając do gyrosa, to może on zostać podany do ręki, zawinięty w placek pita z dodatkiem sosu tzatziki, ćwiartek pomidorów, plasterków cebuli oraz z frytkami. Możemy też w tawernie poprosić o gyros piato i otrzymamy mięso gyros na talerzu ze wszystkimi dodatkami poukładanymi obok. Gyros piato jest zwykle droższy, niż pita me gyros, jednak porcja też jest dużo większa.Składniki: (na 4 porcje):
  • 600 g wieprzowiny bez kości
  • sól
  • świeżo zmielony pieprz
  • 1 łyżeczka oregano (świeże lub suszone)
  • 1 łyżeczka tymianek (świeży lub suszone)
  • 1 łyżeczka, sproszkowanej, słodkiej papryki
  • 100 ml octu winnego
  • 2 łyżki oliwy
  • Oliwa do smażenia
  • dodatki: 4 placki "pita", 2 pomidory, sos tzatziki, frytki


Mięso tniemy na cienkie paski o grubości nie większej niż 1 cm i umieszczamy je w dużej misce wraz z przyprawami (sól, pieprz, oregano, tymianek i papryka). Dobrze mieszamy, dodając ocet i oliwę. Ponownie mieszamy, przykrywamy naczynie folią spożywczą i odkładamy na bok, na co najmniej 1 godzinę, aby mięso się zamarynowało.

Gdy mięso się marynuje przygotowujemy sos tzatziki. Przepis na tzatziki znajdziecie tutaj.

Sposób I – mięso z piekarnika
Piekarnik (najlepiej z funkcją grilla) rozgrzewamy do temperatury 200 ° C. Wkładamy zamarynowane kawałki mięsa i pieczemy przez 20-25 minut, aż będzie chrupiące i złote.

Sposób II – mięso z patelni
Ten sposób wykorzystałam przy przygotowywaniu dzisiejszego gyrosa. Na rozgrzaną oliwę przełożyłam zamarynowane mięso i smażyłam ze wszystkich stron, aż mięso stało się miękkie, chrupkie i przyrumienione.
Na grillu podpiekamy również gotowe pity. Jeżeli nie mamy gotowych, możemy je wcześniej przygotować samodzielnie. Przepis na placki pita znajduje się tutaj.W międzyczasie przygotowujemy również dodatki, kroimy w plasterki pomidory oraz smażymy frytki.
Podpieczone placki pita kroimy na ćwiartki i układamy na talerzu, obok układamy porcje mięsa, kawałki pomidora, porcje frytek oraz sos tzatziki. I podajemy grecki posiłek rodzinie lub gościom, smacznie i bez wychodzenia z domu.Kali oreksi!