Co jedzą Grecy w Tsiknopempti?

Tsiknopempti (Τσικνοπέμπτη) to grecki odpowiednik polskiego Tłustego Czwartku. Jego nazwa pochodzi od słów tsikna (τσίκνα) oznaczającego zapach pieczonego mięsa oraz Pempti (Πέμπτη), czyli czwartek. Różnica pomiędzy polskim Tłustym Czwartkiem jest taka, że Tsiknopempti przypada na drugi tydzień karnawału, nie zaś na ostatni, jak dzieje się to polskim zwyczajem.

greckie dania z grilla

Druga różnica jest taka, że tego dnia nie spożywa się smażonych słodyczy, lecz mięso, smażone, pieczone oraz grillowane. Ten dzień jest prawdziwą mięsną ucztą. Grille i rożna rozkładane są wszędzie, nawet na głównych placach wiosek, na szkolnych boiskach, przed tawernami oraz na
podwórkach i tarasach. Zewsząd widać unoszący się dym i czuć woń pieczonego mięsa.
Nie samym jedzeniem człowiek żyje, dlatego prócz jedzenia ważna jest zabawa, muzyka i odpoczynek.Co przygotowuje się na Tsiknopempti?


W tym dniu przygotowuje się tradycyjne potrawy mięsne, typowe dla tego dnia, takie jak: mięsne galarety (πηχτή), wieprzowe podroby z kaszą bulgur w świńskim jelicie (ομάτια), czy wysmażane kawałki wieprzowiny (τσιγαρίδες).
Na grillach i rożnach królują również bardziej popularne i znane dania mięsna. W tym dniu królują szaszłyki (σουβλάκια), kiełbaski (λουκάνικα), żeberka (παϊδάκια) i steki (μπριζόλες).

Gdy pogoda nie pozwala rozpalić grilla, to zabawa przenosi się pod dach i na elektryczne grille, a także na patelnie i do piekarników. Przygotowuje się wszelkie mięsa w piecu (στο φούρνο), a także smażone na patelni (τηγανητά). Mogą to być pieczone żeberka, kotlety jagnięce lub wieprzowe, smażone kotlety wołowe, wołowina w kawałkach, a także drób.


Nie samym mięsem człowiek żyje.


Tsiknopempti to dzień mięsny, ale nie samo mięso się wówczas jada. Górze mięsa towarzyszą dodatki w postaci sosów, przystawek i sałatek. Sałatki mogą być przygotowane ze świeżych warzyw, a także z dodatkiem makaronu, ryżu lub kaszy. Nie może się obyć bez sałatki ziemniaczanej oraz miski zielonej sałaty.

Dla Greków ważny jest też chleb, bez którego nie obędzie się żaden posiłek. Także w Tsiknopempti znajdziemy na stole świeży, domowy chleb, często opiekany na grillu z dodatkiem czosnku i oliwy.


Kilka propozycji na Tsiknopempti


Mięso:

 

Szaszłyki z kurczaka

Souvlaki

Żeberka z piekarnika

Kotlety wieprzowe z grilla

Udka kurczaka z imbirem i pomarańczami

Bifteki z grilla z grzankami czosnkowymi

Kurczak w całości pieczony na grillu

Sosy:

 

Tzatziki

Melitzanosalata

2 pyszne sosy do grillowanego mięsa

3 sosy do grilla

Ostre sosy do grilla

Sałatki:

 

Pantzarosalata – sałatka buraczana

Patatosalata – sałatka ziemniaczana

Sałatka z pomidorków koktajlowych

Maroulosalata – z zielonej sałaty


Po takim obżarstwie spokojnie można rozpocząć post.


Dobrego Tłustego Czwartku!
Καλή Τσικνοπέμπτη!