Pigwa, czyli κυδώνι

W Grecji trwa właśnie sezon na pigwę, zwaną tutaj kidoni (κυδώνι). Pigwa to owoc związany z Grecją od czasów starożytnych, o którym wspominają nawet słynne mity greckie.

owoce pigwy
To właśnie owoc pigwy miał być „jabłkiem niezgody”, który Parys otrzymał od Eris, by wręczyć najpiękniejszej wśród bogiń. On jednak pominął Atenę, Artemidę, dając owoc Afrodycie, by w
zamian otrzymać miłość Heleny. Jak się to skończyło, wszyscy wiemy. Jednak to dzięki tej historii pigwa zaczęła być utożsamiana z miłością, a nawet uznawana za afrodyzjak. Doszło do tego, że Solon, ateński mąż stanu, poeta i prawodawca, znany bardziej z rozwoju ustroju demokratycznego, wprowadził owoce pigwy do ceremonii ślubnej. Do dzisiaj w regionie Tracji, jako przypomnienie dawnych zwyczajów, nowożeńcy dzielą pigwę przed pójściem do łóżka.


Wartości odżywcze pigwy


Pigwa jest niskokaloryczna. 100 gram owocu to tylko 57 kcal. Zawiera 15,30 g weglowodanów oraz 1,9 g błonnika. Niemal nie zawiera tłuszczów i śladowe ilości białka. Jest bardzo bogata w witaminy, zwłaszcza w witaminę C oraz witaminy z grupy B. To także źródło minerałów (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk). Pigwa obfituje w pektyny i taniny, związki azotowe oraz kwas jabłkowy.

Pigwa w lecznictwie


Z uwagi na wysoką zawartość witaminy C pigwa znajduje zastosowanie w leczeniu grypy, przeziębienia oraz infekcji jamy ustnej i gardła. Pigwa ma właściwości ściągające i łagodzące. W dawnych czasach wielu śpiewaków i mówców piło syrop z pieczonej pigwy lub płukało gardło wyciągiem z nasion.
Macerat lub napar z nasion stosowano jako lek w leczeniu zapalenia jelita grubego i innych problemów jelitowych. Stosowano też w formie okładów w leczeniu rozstępów, niewielkich oparzeń i podrażnienia oczu.
Współczesna fitoterapia zaleca spożywanie owoców pigwy w postaci soku z miodem, przy suchym kaszlu, w przeziębieniu, grypie, a także przy jesiennym przesileniu.
Owoce pigwy wzmagają przemianę materii, dlatego mogą być polecane, jako suplement diety odchudzającej. Wzmacniają także wątrobę, u osób, które nadużywają leki.


Pigwa w kuchni


Owoce pigwy nie nadają się do jedzenia na surowo, ponieważ są twarde i niesmaczne. Zmienia się to pod wpływem obróbki cieplnej, dlatego najczęściej wykorzystuje się pigwę do przygotowywania przetworów, dżemów, galaretek, soków czy nalewek. Jako afrodyzjak przygotowuje się olejek z pigwy oraz wino lub nalewkę z pigwy.

Pigwa straciła większość swojej popularności we współczesnej Grecji ze względu na pracochłonność własnoręcznie przygotowanych przetworów. Stare greckie gospodynie domowe często przygotowują pigwę pieczona w piecu. Przygotowuje się także domowe marmolady oraz gliko gia, koutaliou, czyli słodycz na łyżeczce. Pigwa ze względu na dużą zawartość pektyn idealnie nadaje się do przygotowywania dżemów i galaretek.

W greckiej kuchni pigwa wykorzystywana jest nie tylko do produkcji słodkich deserów i przetworów. Klasyczną recepturą, która swoje korzenie ma w Azji Mniejszej, jest pigwa nadziewana mięsem mielonym. Bywa też gotowana z dodatkiem ziemniaków, pomidorów i oliwy. W kuchni wyspy Lefkada znajduje się niezwykłe danie sofegada, w których owoce są duszone z wołowiną, ziemniakami z dodatkiem rozmarynu i petimezi. W innym przepisie z tej wyspy pigwę gotuje się z bakłażanem i słodkimi ziemniakami.
Pigwa łączy się też z kasztanami oraz z ośmiornicą. Zależnie od regionu znaleźć ja możemy w wielu, często tradycyjnych potrawach regionalnych, zarówno w słodkich, jak i wytrawnych.
 

Przykładowe, tradycyjne przepisy z wykorzystaniem pigwy:


Kali oreksi!