Marynowane sardele, czyli γαύρος μαρινάτος

Sardynki i nieco większe sardele to jedne z bardziej popularnych ryb łowionych w greckich wodach. Sardele (łac. engraulis encrasicolus) osiągają długość około 20 centymetrów i należą do tej samej rodziny, co śledzie. W zimie ryba ta przebywa na dnie, natomiast od wiosny do końca września, gdy morze jest cieplejsze, wypływa na tarło i wówczas następuje jej odłów.

sardele marynowane


Sardele są rybami zdrowymi i polecanymi nawet dla nadciśnieniowców, ponieważ mają niską
zawartość sodu. Ponadto zawierają dużo wapnia i fosforu oraz bogactwo kwasu omega-3.Sardele w greckiej kuchni


Ryby te w Grecji zwane jako gavros, znane są pod różnymi postaciami. Podaje się je smażone na głębokim tłuszczu, zapieka, najczęściej w sosie pomidorowym lub podaje zamarynowane.
Γαύρος μαρινάτος to tradycyjny meze i popularna na wyspach przekąska do ouzo, w towarzystwie favy i innych strączków.
Grecy nie poddają sardeli długiej konserwacji. Wyfiletowane ryby posypują solą i odstawiają na dwie godziny. Później ryby się obmywa.


Oczywiście każda gospodyni w Grecji ma swój sposób przygotowania. Różnice dotyczą długości marynowania, rodzaju oleju, użytych ziół czy czasu przechowywania. Niektórzy uważają, że ryba jest zamarynowana po 8 godzinach, inni, że po 24. Są osoby, które używają oleju roślinnego i tacy c preferują oliwę. Niektórzy dodają seler, marchew, inni tylko paprykę. Dodaje się rozmaryn, oregano, listek laurowy i inne zioła i przyprawy, w zależności, co komu w duszy gra. Jednak zawsze występuje czosnek.
Poniżej mój sposób na marynowane sardele. Kto chętny niech przygotuje. Zapraszam i smacznego.

Składniki:
  • 1 kg sardeli
  • Gruboziarnista sól
  • 1 litr octu winnego białego
  • 1 łyżeczka ziarenek pieprzu
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 papryczka chilli
  • 1 łyżka zielonej pietruszki
  • Skórkę starta z cytryny
  • Oliwa

Umyj, wyczyść i odfiltruj ryby. Odrywamy główkę i posługując się kciukiem, popychamy w stronę ogona, rozchylając rybę i pozbywając się wnętrzności. Następnie usuwamy kręgosłup, ale w taki sposób, aby nie uszkodzić ryby i zachować ogon.


W naczyniu do marynowania rozkładamy grubej warstwie soli i na tym układamy filety, wewnętrzną stroną do góry. Filety przykrywamy warstwa soli, a jeżeli jest ich więcej, to proces powtarzamy, do momentu, gdy wszystkie warstwy ryb zostaną pokryte solą. Wtedy odstawiamy rybę na 2 godziny. Jeżeli ktoś woli może zostawić na dłużej, jednak nie dłużej niż 12 godzin.


Po upływie określonego czasu wyjmujemy ryby, ostrożnie przepłukujemy z soli na sitku lub układamy na papierowych ręcznikach, by odsączyć nadmiar wody.W misce mieszamy ze sobą składniki marynaty, czyli posiekane papryczki chilli, czosnek pokrojony w plasterki, skórkę starta z cytryny, posiekaną zieloną pietruszkę i ziarna pieprzu. Dolewamy ocet i mieszamy. Do marynaty wkładamy filety i pozostawiamy na 12 godzin, pod przykryciem i poza lodówką.
Po 12 godzinach ryby można podawać bezpośrednio na talerzu, polewając oliwą lub przełożyć do naczynia z olejem, czosnkiem lub ziołami i przechowywać do 10 dni w lodówce.Kali oreksi!