Bób w piekarniku

Danie to znane jest w wielu miejscach Grecji, jako potrawa postna, wegetariańska. Do jej przygotowania wykorzystuje się suszone ziarna bobu. Nie jesteśmy więc ograniczeni, krótkim sezonem na bób, lecz możemy go przygotowywać przez niemal cały rok.

Bób w piekarniku

Suszony bób w piekarniku (gr. Κουκιά ξερά στον φούρνο) jest potrawą tanią i prostą do przygotowania. Nie jest też pracochłonny, mimo że czasochłonny. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Najpierw namaczając strączki na 12 godzin, a później czekając, aż się upiecze. W dawnych czasach, gdy potrawę tę przygotowywano w piecu chlebowym, wsuwało się ją do jego wnętrza i szło do pracy, a potrawa robiła się sama. Dzisiaj w dobie piekarników trzeba jej doglądać, by nic się nam nie spaliło. Istotne jest tutaj użycie oliwy, której Grecy nie żałują. Jednak dzięki temu bób dopieka się spokojnie w oliwno-pomidorowym sosie.

 
Składniki:

  • ½ kilo suszonego bobu
  • 2 średnie cebule
  • 400 g puszka krojonych pomidorów
  • 1/2 filiżanki oliwy
  • 1 łyżeczka oregano
  • sól
  • czarny pieprzDobrze myjemy bób i zalewamy go w garnku z dużą ilością zimnej wody, aby moczył się przez co najmniej 12 godzin. Następnie odcedzamy, zalewamy świeżą wodą i gotujemy w garnku przez 20 minut. Ponownie odcedzamy, przelewamy zimną wodą i wysupłujemy ze skórki. Ziarna bardzo ładnie wychodzą, po naciśnięciu tej części gdzie jest czarna kreseczka.

Obrany bób przekładamy do naczynia, w którym będziemy go zapiekać. Dodajemy pokrojone w plasterki cebule, krojone pomidory, oliwę, oregano, sól i pieprz. Dolewamy wody, tak by je lekko przykryła i okrywamy folią aluminiową.

Bób w piekarniku

Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 1 godzinę. Zdejmujemy folię aluminiową i kontynuujemy pieczenie przez kolejne 20 minut. Wyłączamy  piekarnik i zostawiamy naczynie w środku. Podajemy ciepło lub zimno z czarnymi oliwkami, serem Feta i z pieczywem.

Bób w piekarniku


Kali oreksi!