Na leniwo, czyli saganaki z piekarnika

Saganaki to mała, aluminiowa patelnia z dwoma uchwytami, na której przygotowuje się niewielkie ilości potraw. Mogą to być małże, krewetki, kiełbaski czy sery. Ser do saganaki może być różny.

saganaki z piekarnika

W Grecji kupić można twardy ser specjalnie dedykowany do tej potrawy, czyli saganaki. Idealne są też żółte sery Graviera, Kefalotiri, Formamela, Talagani, czy Halloumi. Nadają się też miękkie sery jak Manouri czy Feta. I właśnie z Fety będzie dzisiejsze saganaki. Przygotowanie Fety w piekarniku

(gr. Φέτα-σαγανάκι στον φούρνο) jest proste, a dzięki zastosowaniu piekarnika oszczędza się czas i niweluje ilość użytej oliwy. W ten sposób można przygotować większe ilości dla kilku osób naraz. Podajemy z dodatkiem sałaty, pieczywem i kieliszkiem czerwonego wina.


Składniki na 1 porcję:

  • 200 g sera Fety
  • 80 g mąki
  • 25 g sezamu
  • 1 jajko
  • oliwa


Jajko rozbełtać na talerzu. Na pozostałe dwa wsypać mąkę i nasiona sezamu. Plaster sera o grubości ok. 1 cm, zwilżamy wodą, otaczamy w mące, następnie w jajku i w sezamie. 

Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, skrapiamy oliwa i wsuwamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy około 15 minut w 250 stopniach Celsjusza z termoobiegiem. I smaczna przekąska gotowa.

Kali oreksi!

Zobacz też:

Jak przygotować tiri saganaki?