Tradycyjny dżem morelowy

Dżem morelowy (gr. Μαρμελάδα βερίκοκο) to klasyka wśród greckich przetworów. Ten klasyczny przepis na dżem morelowy jest bardzo prosty. Składa się ze słodkich, dojrzałych, soczystych moreli, cukru i odrobiny soku z cytryny. To najlepszy sposób na zachowanie tych pysznych owoców na dłużej.

Tradycyjny dżem morelowy

Dżem z moreli jest również prosty i szybki do przygotowania. Wystarczy pół godziny przygotowań i pół godziny smażenia, by cieszyć się morelami zamkniętymi w słoikach. Ostrzegam, że dżem jest słodki, ale taki ma być. W zimie można go wykorzystywać jako dodatek do greckiego jogurtu lub klasycznie, do nadzienia ciasta Pasta Flora.

Proporcja tego dżemu to 1 porcja moreli na 1/2 cukru. Jeżeli chcesz zrobić większą ilość, to składniki musisz przemnożyć. Z tych proporcji wyszły mi dwa słoiczki po 340 g każdy.

Składniki:

  • 1 kg moreli
  • 500 g cukru
  • 1 łyżka soku z cytrynyNa początku musimy umyć i wysuszyć owoce. Następnie usunąć z nich pestki. Tak przygotowane morele kroimy, wrzucamy do blendera i mielimy na purée.

Zmiksowane owoce przekładamy do garnka i zasypujemy cukrem. Zostawiamy na 15 minut.

Następnie smażymy na średnim ogniu przez pół godziny, od czasu do czasu mieszając drewnianą łyżką.

Gdy dżem zacznie robić się gęsty, wówczas ściągamy go z ognia i dolewamy łyżkę soku z cytryny. Dokładnie mieszamy i przekładamy jeszcze gorący do wysterylizowanych  słoików, które zakręcamy i odwracamy do góry dnem.

Słoiki powinny się same zamknąć, o czym świadczy wklęśnięta zakrętka. Zostawiamy je tak do wystudzenia, po czym dokręcamy zakrętki i odstawiamy do spiżarni.

Kali oreksi!