Panseta, czyli boczek marynowany w piwie i zapiekany w piekarniku

Panseta to nic innego jak surowy boczek. W Grecji można go kupić już pokrojony w plastry, co wybitnie usprawnia przygotowanie posiłku. Jednak o smaku tego dania świadczy dodatek ziół oraz fakt marynowania mięsa przez 12 godzin w chłodnym miejscu, aby smak przeniknął do jego wnętrza.

Panseta, czyli boczek w marynacie piwnej z piekarnika

Danie to, gdy mamy mięso zamarynowane, przygotowuje się bardzo szybko, opieka krótko, w wysokiej temperaturze. Sposób podania zależy od okoliczności. To może być meze, które z pieczywem podamy do alkoholu, albo danie uzupełnione miską sałaty i kieliszkiem wina. Na pewno warto go przygotować, przyjmując gości, także na świeżym powietrzu, wykorzystując do tego grilla.

 

Składniki:

  • 1 kg surowego boczku w plastrach (panseta)
  • 1 puszka piwa
  • 2 łyżki łagodnej musztardy
  • Tymianek
  • Sól
  • Pieprz czarny
  • OreganoNa początek przygotowujemy wszystkie składniki. Mięso myjemy, suszymy i układamy w dużej misce. Następnie przygotowujemy marynatę. W tym celu mieszamy ze sobą składniki marynaty, czyli musztardę, piwo i zioła.  Mięso w marynacie zostawiamy w lodówce na co najmniej 2-3 godziny, a najlepiej na całą noc.

Następnego dnia rozgrzewamy piekarnik z funkcją grill do temperatury 200 stopni. Wyciągamy mięso z marynaty i układamy na blaszce wysmarowanej oliwą. Ja dodatkowo wyłożyłam blaszkę folią aluminiową, ale nie jest to konieczne.


Mięso pieczemy przez kwadrans z jednej strony, po czym odwracamy i pieczemy kolejne 15 minut. Łącznie około 30 minut, aż mięso będzie ładnie opieczone i zbrązowiałe w takim stopniu, w jakim lubimy. Możemy podać z dodatkiem pieczywa, sałatki, jednak koniecznie z cytryną, która wyciśnięta na przypieczone mięso, podkreśli jego smak.


Kali oreksi!