Jakich napojów spróbować podczas pobytu w Grecji?

Grecja słynie ze swojej tradycyjnej kuchni, którą przybliżyłam wam już we wpisie, Kulinarna podróż po Grecji. Teraz przyszła pora na doskonałe greckie trunki, zarówno te znane, jak i mniej rozpoznawalne, tradycyjne napoje. Odwiedzając każdy zakątek Grecji, możecie spróbować lokalnych win, alkoholi i napojów bezalkoholowych, a nawet przywieźć niektóre z nich, jako pamiątkę.

napoje greckie na wycieczce z ITAKA



Półwysep Chalkidiki


Chalkidiki to leżący na północy Grecji, trójpalczasty półwysep, który możecie odwiedzić z biurem Itaka. Region ten słynie z pięknych krajobrazów, czystego morza i pięknych plaż. Znany jest również z produkcji alkoholi: miejscowego Tsipouro, anyżkowego Ouzo oraz wina Retsina, z żywicą z okolicznych lasów.

Ouzo (gr. ούζο) uważane jest za „narodowy” napój Greków. Powstaje w procesie podwójnej destylacji alkoholu gronowego, a jego głównym składnikiem aromatycznym jest anyż. Inne składniki dodawane niekiedy do ouzo to: mastyks, cynamon oraz gałka muszkatołowa. Ouzo to napój, którym możemy delektować się zarówno latem, jak i zimą. Występuje jako aperitif lub jako dodatek do przystawek. Jego podawanie i spożywanie związane jest z całym rytuałem, który ma na celu wydobycie jego smaku i aromatu. Do szklanki wlewamy najpierw ouzo, a następnie dolewamy zimnej wody i na końcu dodajemy lód. W ten sposób temperatura destylatu stopniowo spada, nadając ouzo niepowtarzalny smak, wspaniały aromat, ale także dobrze znaną emulsję.

Z kolei Tsipouro (gr. τσίπουρο) będące również produktem destylacji, jest napojem bezbarwnym, o wysokiej zawartości alkoholu. Dlatego też często pije się go rozcieńczonym, najczęściej w towarzystwie przystawek.

Evia


Odwiedzając wyspę Evia, musicie koniecznie spróbować oryginalnego miejscowego likieru z owoców drzewa truskawkowego (gr. λικέρ κούμαρο). Warto wybrać też coś z lokalnych win. Odmiany winogron na wyspie są takie same jak na Cykladach i w środkowej części Grecji kontynentalnej. Miejscowe winiarnie oferują całą gamę białych, różowych, czerwonych i słodkich win deserowych z różnych odmian. Warto zabrać ze sobą butelkę doskonałego wina Mavrokountoura (gr. Μαυροκουντούρα). Jest to oryginalne, niefiltrowane wino o wysokiej kwasowości i aromacie kawy i wanilii.

Kavala


Kavala położona jest w północno – wschodniej Grecji. Miasto leżące na zboczu góry słynie m.in. z miejscowego tsipouro, najlepszego w tym regionie. Jednak najbardziej znanymi trunkami Kavali są miejscowe wina. Nie są one bardzo znane w świecie, a szkoda. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wino Malagousia z winiarni Ampeloeis. Jest to wino białe, wytrawne o zawartości alkoholu 12,50%. Dla wielbicieli win słodkich odpowiednie będzie białe, słodkie wino Glikis (gr. Γλυκύς).

Korfu


Cudowny klimat wyspy Korfu corocznie przyciąga rzesze turystów. Pokryta plantacjami cytrusów i kumkwatów wyspa produkuje jedyne w swoim rodzaju likiery i nalewki. Stały się one wizytówką wyspy i jej produktem eksportowym. Dlatego będąc na wyspie Korfu, nie zapomnij spakować do walizki buteleczki napoju z kumkwatów.

Przebywając na wyspie Korfu, trzeba też koniecznie spróbować lokalnego piwa. Corfu Beer produkuje różne piwa alkoholowe i bezalkoholowe. Najlepszym z nich jest Special Red, sfermentowane, niepasteryzowane piwo słynące z wyjątkowego smaku karmelizowanego słodu i nieznacznej goryczki z chmielu. Piwo o zapachu karmelu, cytrusów i kwiatów, niebanalne o 5% zawartości alkoholu. Nie ma nic lepszego niż zimne piwo na koniec gorącego dnia, wypitego na plaży z widokiem na zachód słońca.

Kos


Kos to niewielka wyspa należąca do Dodekanezu. Nie ma tutaj rozwiniętego winiarstwa ani gorzelnictwa. Odwiedzając wyspę, możecie za to spróbować lub zabrać do domu butelkę miejscowego syropu cynamonowego. Kanelada (gr. κανελάδα) to bezalkoholowy syrop o smaku i aromacie cynamonu, który można dodawać do potraw lub przygotować z niego napój chłodzący w lecie, lub rozgrzewający zimą.

Kreta


To największa grecka wyspa, na której produkcja winne grona uprawiano już w starożytności. Ciepłe, suche lata i chłodne wiatry Morza Egejskiego, tworzą idealny klimat do produkcji niektórych z wyjątkowych win Grecji. Sam region charakteryzuje się uprawą wielu szczepów winogron. Białe odmiany to Vilana, Dafni, Vidiano, Plyto, Thrapsathiri, a czerwone odmiany to poza legendarną odmianą Romeiko, także Kotsifali i Liatiko. Stąd też bogactwo różnorodnych win, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Do moich ulubionych należą: Kritikos, słodkie wino Iouliatikos oraz wino Marouvas, które przypomina sherry.

Na kreteńskim stole nie może zabraknąć mocniejszych alkoholi tsikoudia (gr. τσικουδιά) i rakomelo (gr. ρακόμελο).
Tsikoudia zwana przez miejscowych także raki (gr. Ρακή) to tradycyjny alkohol z Krety. Produkowany z wytłoczyn winogronowych alkohol jest wysokoprocentowy i czysty. Natomiast rakomelo jest likierem na bazie tsikoudia i miodu. Zwykle ma kolor od jasnożółtego do ciemnobrązowego oraz różne smaki: karmelowy, pomarańczowy, czy kawowy. Rakomelo stanowi świetny Hot drink w zimie lub z kostkami lodu orzeźwiający drink na lato.

Peloponez


Półwysep Peloponeski to jeden z najstarszych regionów winiarskich w Grecji. Na zróżnicowanym krajobrazowo obszarze uprawia się 22 000 hektarów winorośli z licznych rodzimych szczepów winogron. Na Peloponezie produkuje się aromatyczne wina Moschofilero, które pochodzą z rejonu Mantinia. Na uwagę zasługują również czerwone wina Nemea produkowane z winogron Agiorghitiko. Na obszarze Patras produkowane są cztery godne uwagi wina: pikantna wytrawna biała Patra z winogron Roditis, aromatyczne białe wina deserowe Moschato Patron i Moschato Rio of Patras oraz moje ulubione, czerwone Mavrodaphne.

Z Peloponezu pochodzi też grecki koniak, a właściwie winiak, Metaxa. Dostać go możemy nie tylko w tym regionie, ale w całej Grecji. Natomiast dla koneserów trunków region Peloponezu oferuje tradycyjny likier zwany Tentoura (gr. Τεντούρα). Jest to tradycyjny napój, wytwarzany na tym obszarze od XV wieku. Swój ciemnobrązowy kolor oraz silny aromat i smak zawdzięcza zawartym w nim przyprawom, głównie cynamonowi, goździkom oraz gałce muszkatołowej. Początkowo traktowany był jak lekarstwo na trawienie, obecnie pity jak zwykły napój, czysty lub zmieszany z napojami gazowanymi, lub podawany z lodem.

Rodos


Wyspa Rodos oferuje miejscowy, tradycyjny napój z winogron souma, pędzony w dwóch górskich wioskach, Siana i Embona. Po wyciśnięciu winogron, z ich miazgi, zwanej „tsipoura”, wytwarza się „souma”. Miazgę z winogron wkłada się do dużych beczek z wodą morską i pozostawia do fermentacji. Pod koniec października te winogrona gotowane są w tradycyjnych gorzelniach, a para jest zbierana do zbiorników. Poza tym świetnym trunkiem, na wyspie wytwarza się jedyny w swoim rodzaju, likier Koriantolino (gr. Κοριαντολίνο) oraz likier trawienny Sette herbe (επτά βότανα).
Na uwagę zasługują też likiery smakowe, przygotowywane na miejscowej soumie lub tsipouro. Ciekawe smaki kawowy, karmelowy lub limonkowy, odpowiadają zwłaszcza paniom. Nie można też zapomnieć o rodyjskich winach, odmiennych w smaku, gdyż wytwarzanych ze starych, miejscowych szczepów. Więcej o rodyjskich trunkach przeczytacie we wpisie o tym, jakie gastronomiczne pamiątki przywieźć z Rodos?

Thassos


Wyspa Thassos położona w północnej części Morza Egejskiego pokryta jest zielenią i kusi błękitem morza. Stąd też możecie przywieźć doskonałe wina oraz tsipouro. Złoty wiek winiarstwa na Thassos już minął, a produkcja lokalnego wina znacznie spadła. Mimo to można spróbować doskonałej jakości, lokalnych win, w słynącej z produkcji wina, wiosce Kazaviti.
Lokalni przedsiębiorcy o wiele większą wagę przykładają do produkcji tsipouro. Tsipouro z Thassos jest doskonałe. Po zbiorach, a także pod koniec października i na początku listopada „rakokazana” pracuje w przyspieszonym tempie. Lokalne tsipouro jest produkowane z winogron, jednak miejscowi dodają do niego także aromat anyżu i różnych owoców, które nadają trunkowi owocowy smak.

Zakynthos


Położona na Morzu Jońskim wyspa Zakynthos ma wiele obszarów, na których uprawia się winną latorośl. Pozostałe tereny zielone, oprócz lasów i oliwnych gajów, zajmują plantacje cytrusów. Tradycje winiarskie są tutaj długie, a producenci wina mają długi staż. Na 19 000 akrów winnic uprawia się w sumie ponad 60 różnych odmian, z których kilka ma charakter lokalny. Odwiedzając wyspę, musicie spróbować białego wina Verdea. Jeżeli nie gustujecie w winach wytrawnych, to dobrym wyborem będzie Lianoroidi, słodkie białe wino z miejscowych odmian winorośli.

Wszystkie powyższe regiony Grecji możecie odwiedzić, wybierając się na wycieczkę z biurem podróży ITAKA. Taka wycieczka to gwarancja pięknej pogodny, kulinarnych doznań oraz niezapomnianych wakacji.

Στην υγεία σας!