Patatopita, czyli placek ziemniaczany

Patatopita nie jest zwykłym plackiem ziemniaczanym. Czym różni się ona od znanych nam placków? Przede wszystkim tym, że wykonany jest z gotowanych ziemniaków. Istnieją też dwa rodzaje ciast z ziemniakami. Jedne są bez ciasta, inne, klasycznie z ciastem, najczęściej francuskim.

patatopita

Taki też jest moja dzisiejsza patatopita (gr. πατατόπιτα). Z ciastem francuskim, które jest łatwo dostępne, także w Polsce, a poza tym z łatwym farszem, bardzo prostym i z produktów, które znajdziecie w każdym sklepie. Jest to podstawowa wersja patatopity. Można ją bowiem urozmaicić dodatkiem papryki, czy cebule można zamienić na pory. Poza tym często dodaje się do niej żółty ser, a niekiedy także fetę.

Na koniec kilka uwag! Do przygotowania patatopity użyłam okrągłej blaszki o średnicy 32 cm. Poza tym wykorzystałam ciasto francuskie w dwóch płatach, o łącznej wadze 800 g. Waga ziemniaków podana jest ze skórką, przed obraniem.


Składniki:

  • 2 kg ziemniaków
  • 1 opakowanie ciasta francuskiego
  • 1 duża cebula lub 1 por
  • 150 ml oliwy
  • Sól
  • Pieprz
  • suszone oregano


Ziemniaki obieramy, kroimy na kawałki i gotujemy w osolonej wodzie. Ciasto francuskie rozmrażamy. Cebulę lub porę drobno kroimy i smażymy na oliwie na szklisto. Ugotowane ziemniaki odcedzamy i dodajemy do cebuli. Przyprawiamy solą, pieprzem i oregano, po czym dokładnie mieszamy z oliwą na patelni. Zostawiamy na kilka minut, po czym odstawiamy na bok.


Blaszkę smarujemy oliwą i rozkładamy na niej jeden płat ciasta francuskiego. Na wierzch wykładamy farsz ziemniaczany i przykrywamy drugim płatem ciasta. Wierzch smarujemy oliwą i nacinamy na porcje.


Blaszkę z ciastem wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy 1 godzinę. Gdy ciasto z wierzchu się przyrumieni, wtedy jest gotowe. Odstawiamy, by lekko przestygło i kroimy na porcje.


Kali oreksi!