Lagana z Tahini

Lagana (gr. Λαγάνα) to chleb przaśny, który jest tradycyjnie wypiekany w Grecji tylko jeden dzień w roku w Czysty Poniedziałek, w dzień rozpoczynający Wielki Post. Jego nazwa pochodzi od starożytnego greckiego λάγανον, czyli płaskiego ciasta zrobionego z mąki, wody.

 

lagana z Tahini

Podawałam wam już przepis na klasyczną laganę. Był też przepis na laganę z oliwkami oraz laganę z suszonymi pomidorami. Dzisiaj kolejny przepis na laganę z Tahini. Lagana ta jest zdrowa i łatwa do wykonania. Poniżej przepis z kilkoma składnikami, na dwie lagany. Spróbuj ją zrobić i ty!


Składniki:

  • 1 kg mąki do wszystkich zastosowań
  • 2 saszetki suszonych drożdży
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 3 łyżki Tahini
  • 1 łyżka oleju
  • 400 ml wody
  • Sezam do posypania


W miseczce aktywujemy drożdże, wsypując cukier i trochę letniej wody. Odstawiamy na kwadrans.  Następnie do dużej miski przesiewamy mąkę i dodajemy sól, Tahini i rozrobione drożdże. Dolewamy letnią wodę i zaczynamy wyrabiać ciasto. 

 

Nie dajemy od razu całej wody, lecz dolewamy ją partiami. Może się bowiem okazać, że nie będziemy potrzebować całej, odmierzonej wody. Zależy to od rodzaju mąki, jakiej użyliśmy. Gdy zobaczymy, że ciasto zaczyna odstawać od ścianek miski, oznacza to, że ma wystarczająco dużo wody. Miesimy ciasto do momentu, gdy jest elastyczne i gładkie. Wtedy formujemy z niego kulę, którą wkładamy na powrót do miski nasmarowanej olejem. Odstawiamy pod przykryciem na bok, w ciepłe miejsce, by wyrosło i podwoiło swoją objętość.


W międzyczasie, gdy ciasto rośnie, rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza, ustawienie góra-dół. Wyrośnięte ciasto ponownie zagniatamy i dzielimy na pół. Formujemy  kształt lagany, czyli robimy duży, prostokątny lub owalny, płaski placek i nakłuwamy go widelcem. Możemy też palcami porobić dołeczki. Chleb skrapiamy wodą i posypujemy białym sezamem.

 

Laganę układamy na blasze wysmarowanej olejem i pieczemy przez pół godziny w temp. 200 stopni, a następnie podnosimy temperaturę i dopiekamy na 220 stopniach, aż stanie się brązowa.

Smacznego i dobrego Wielkiego Postu!

Καλή όρεξη και Καλή Σαρακοστή!