Sposoby na pieczone kasztany

Jesień to czas na marony, czyli owoce kasztana jadalnego (Castanea sativa). Czy wiecie, że drzewo to znane już w epoce brązu, potrafi wyrosnąć na wysokość 35 metrów i wydać nawet 50 kg owoców? Maksymalną dojrzałość drzewa te uzyskują w wieku 50-60 lat. Zbiór kasztanów polega na potrząsaniu gałęziami oraz zebraniu opadłych owoców. Niekiedy stosuje się przy zbiorze siatki, podobnie jak przy zbiorze oliwek. Kasztany dojrzewają od początku września do końca listopada, w zależności od warunków i odmiany. W Grecji kasztany jadalne rosną głównie w Tesalii, Macedonii i górzystych obszarach Krety, Peloponezu i Lesbos. Słynne odmiany to kasztany z Pelionu (Tesalia) oraz z Krety.

pieczone kasztany


Kasztany w Grecji


W średniowieczu kasztany stanowiły pokarm ubogich, teraz uważane są za rarytas. No cóż, zmieniają się czasy, zmieniają obyczaje, a kasztany, zwłaszcza odmiany kreteńskiej, do najtańszych nie należą. Jednak zanim je zjemy, trzeba je poddać obróbce, ugotować lub upiec. Te gotowane używane są głównie w cukiernictwie, a pieczone traktowane jako przekąska. Kto był  w Grecji, ten na pewno wiele razy widział na ulicach miast np. Aten sprzedawców kasztanów, którzy na małym przenośnym grillu tzw. foufou, piekli je i gorące sprzedawali przechodniom. Takie kasztany to bardzo prosta, ale smaczna przekąska, którą z powodzeniem zrobicie w domu.

Sposoby pieczenia kasztanów


Kasztany możemy piec w piekarniku, na specjalnym ruszcie w kominku, na grillu lub na patelni. Są też tacy, którzy robią to w mikrofali, jednak ja nie robiłam tego w ten sposób i dlatego mogę podać ten sposób jedynie jako ciekawostkę.

Bez względu na sposób pieczenia, który wybierzemy, kasztany trzeba odpowiednio przygotować. Należy je umyć i naciąć. Najczęściej nacina się na krzyż, albo w poprzek, po jednej lub z obu stron kasztana. Alternatywnie można wykonać nacięcie na obwodzie. Trzeba mieć do tego ostry nóż, gdyż skorupka orzechów jest twarda. Tak przygotowane nadają się już do pieczenia.

 

W mikrofalówce


Sposób pierwszy i jak dla mnie najbardziej kontrowersyjny, to ten w kuchence mikrofalowej. Przygotowane kasztany układamy w płaskim naczyniu. W kuchence mikrofalowej powinna się zmieścić również miska z niewielką ilością wody. Ustawiamy maksymalną temperaturę, na 4-5 minut. Po ugotowaniu wkładamy je do papierowej torby lub zawijamy w ręcznik i pozostaw na 10 minut. Spowoduje to, że będą się łatwiej obierały.

Tradycyjnie w piekarniku


Rozgrzewamy piekarnik do 200 ° Celsjusza. Umyte kasztany nacinamy ostrym nożykiem i układamy na blasze. Blachę wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 20 minut. Wyciągamy po tym czasie i obieramy jeszcze gorące.
Pieczenie na patelni


Aby upiec kasztany na patelni, będziemy potrzebować patelni, najlepiej ciężkiej żeliwnej lub grillowej. Pieczemy je bez tłuszczu, posypując powierzchnię patelni gruboziarnistą solą. Następnie układamy na niej przygotowane według ww. wskazówek kasztany i pieczemy po 10 minut z każdej strony.


Piekąc kasztany, możemy je też najpierw włożyć do garnka z wrzącą wodą na 5 minut, lub włożyć do zimnej wody i doprowadzić do wrzenia. Następnie upiec w dowolny ww. sposób. Tak przygotowane zatrzymają więcej wilgoci i nie wyschną.

Jak czyścić kasztany?


Aby cieszyć się pysznymi kasztanami pieczonymi w piekarniku lub w kominku, musimy je najpierw oczyścić z otaczającej skorupki oraz skórki. Sekret łatwego obierania polega na zdejmowaniu skóry, gdy są jeszcze gorące. Gdy ostygną, wtedy trudniej je oczyścić. Pomocą w obieraniu może być włożenie jeszcze gorących do papierowej torebki lub zawinięcie w ścierkę kuchenną i pozostawienie tak na kilka minut.


Bez względu na to, w jaki sposób upieczesz kasztany, będą one doskonałą i smaczną przekąską. Natomiast jeżeli nie zjesz wszystkich od razu, to po obraniu możesz je zamrozić. Tak przechowywane wytrzymają co najmniej kilka miesięcy, a nawet do roku.

Kali oreksi!