Fasola duszona z ziemniakami

Fasola w różnej formie to popularne zimowe greckie danie. Najczęściej gotuje się ja jako zupę, potrawkę lub zapieka w piekarniku. Może być podawana sama, w sosie pomidorowym lub z dodatkiem innych warzyw, zwykle korzeniowych lub innych strączków.

 

Fasola duszona z ziemniakami


Dzisiaj chcę się z wami podzielić takim właśnie daniem, którym jest fasola z ziemniakami (gr. Φασόλια χάντρες με πατάτες) oczywiście duszona w sosie pomidorowym. Jest to danie sycące, rozgrzewające    

i zdrowe. Na dodatek bardzo smaczne w swej prostocie. Do jego przygotowania możemy wykorzystać różne rodzaje fasoli, białą średnią, Jaś lub Borlotti.
Ja wykorzystałam właśnie tą ostatnią, która w Grecji nosi nazwę χάντρες lub μπαρμπούνια. Nazwy te dotyczą jej kształtu, przypominającego koraliki lub też barwy, podobnej do ryby barwena. Charakterystyczne dla tej fasoli jest to, że podczas gotowania zmienia ona kolor na jednolity, różowy. Jeżeli nie macie suchej fasoli Borlotti, wówczas możecie użyć mrożonej, a nawet gotowej z puszki. W tym ostatnim przypadku musicie ja jednak gotować znacznie krócej.


Składniki:

  • 500 g fasoli
  • 3 ziemniaki
  • 1 cebula
  • 2 pomidory lub 250 ml soku pomidorowego
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • Sól
  • Pieprz
  • OliwaDo przygotowania dania użyłam fasoli mrożonej, która została wstępnie podgotowana. Dzięki temu odchodzi wcześniejsze jej namaczanie i oszczędza się czas potrzebny do przygotowania posiłku.
Na początek obieramy, kroimy i podsmażamy na oliwie cebulę. Później dodajemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki oraz fasolę, przyprawiamy solą i pieprzem i chwilę mieszamy, by oliwa pokryła warzywa. Na koniec wlewamy sok pomidorowy lub dodajemy świeże pomidory i łyżkę koncentratu. Wszystko mieszamy, doprowadzamy, do wrzenia, przykręcamy płomień i dusimy na średnim ogniu przez pół godziny. Podajemy na ciepło. Gotową potrawę możemy posypać zieloną pietruszką. Podajemy z pieczywem, serem Feta lub innymi dodatkami.

Kali oreksi!