Ciasto z porami i kaszą bulgur

Ciasta, czyli pites (gr. πίτες) są w Grecji bardzo popularne. Nie bez powodu, gdyż mogą stanowić zarówno przekąskę, deser, jak i pełnowartościowy posiłek. Wszystko zależy od rodzaju nadzienia, którym przełożymy płaty ciasta. A ciasta mogą być różne od cienkiego jak papier fyllo przemysłowego, po grube, niekiedy wykonane z maki pełnoziarnistej fyllo domowe.

Ciasto z porami i kaszą bulgur

I to właśnie fyllo domowe, zwane tez horiatiki (gr. Χωριάτικο φύλλο) używane jest często do domowych ciast. Na mojej stronie znajdziecie przepis na domowe ciasto fyllo, które z łatwością przygotujecie samodzielnie w domu.
Pozostałe składniki ciasta, czyli jego nadzienie nie zawiera trudno dostępnych składników, tak więc poniższy przepis z powodzeniem możecie wykonać we własnym domu, gdziekolwiek on by był. Serdecznie zapraszam!


Składniki:

1 op. fyllo domowego (5 płatów)
2 filiżanki kaszy bulgur
3 duże pory
250 g sera Feta
200 ml oliwy
200 ml mleka
2 jajka
Sól
Pieprz


Gdy dysponujemy ciastem kupnym np. mrożonym, wówczas wystarczy go odmrozić. Jeżeli chcemy zrobić ciasto fyllo w domu, przepis znajdziecie tutaj.
Przygotowując farsz, musimy zacząć od oczyszczenia i pokrojenia pory na niewielkie kawałki. Pokrojona porę solimy, wygniatamy i odstawiamy na bok.


Kaszę bulgur zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na 1 godzinę. Następnie na połowie oliwy podsmażamy pory, aż będą szkliste. Dodajemy kaszę bulgur i mieszamy, smażąc wszystko razem jeszcze przez chwile.



Następnie ściągamy pory z kaszą z ognia i pozwalamy jej wystygnąć. Dodajemy pokruszona fetę i pieprz do smaku. Mieszamy i sprawdzamy smak, czy nie trzeba posolić. Zwykle nie trzeba, bo soliliśmy już pory, poza tym Feta tez jest słona.



W natłuszczonym naczyniu do zapiekania układamy kolejno trzy warstwy ciasta, polewając każdą z nich pozostałą oliwą. Następnie wykładamy cały farsz i przykrywamy kolejnymi dwoma płatami ciasta. Boki ciasta zawijamy, a wierzch kroimy na pojedyncze porcje.




W kubku bełtamy ze sobą 2 jajka i mleko, a mieszaniną polewamy ciasto z wierzchu.
Ciasto wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika i pieczemy około godziny.
Podajemy na ciepło, ale można ją jeść również na zimno.





Kali oreksi!