Domowe ciasto fyllo

Fyllo (φúλλο), to charakterystyczne dla kuchni greckiej ciasto, będące bazą wielu potraw, zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Piecze się z niego placki, nadziewając serem, warzywami, mięsem oraz innymi produktami. Z ciasta fyllo przygotowuje się także małe ciasteczka – pitakia, idealne jako przekąska oraz słodkie ciastka i desery.

domowe ciasto fyllo

Ciasto fyllo niejedno ma imię także, jeżeli idzie o formę, różni się bowiem grubością oraz składem.
Fyllo do placków (φύλλο κρούστας; φύλλο κρούστας για πίτες)

To cienkie elastyczne arkusze ciasta, idealne do przygotowywania zarówno słonych, jak i słodkich wypieków, gdyż ma neutralny smak. Ciasto to wykonane jest z wysokiej jakości mąki, po upieczeniu staje się kruchy, chrupiący i przybiera złoty kolor.

Fyllo do wyrobów słodkich (φύλλο Βηρυτού, φύλλο κρούστας για γλυκά)

To niezwykle cienki arkusz, wykonany z drobnej mąki, masła i jajka. Dodatki te sprawiają, że jest bardziej puszysty, po upieczeniu nabiera złotej barwy i lepiej wchłania syrop. Nadaje się do przygotowania galaktoboureko, baklawy, saraglakia i wszelkich innych syropiastych ciast.

Fyllo tradycyjne lub wiejskie (φύλλο παραδοσιακό, χωριάτικο φύλλο)

To ciasto jest grubsze od fyllo krustas, wykonane z mąki białej lub chlebowej, z dodatkiem oliwy. Zostało przygotowane specjalnie dla tradycyjnych receptur i wytrawnych placków. Fyllo przygotowywane w domu (gr. σπιτικό φύλλο) najbardziej przypomina właśnie to tradycyjne.

W Grecji handlu możecie spotkać się z ciastami świeżymi lub mrożonymi. W Polsce najczęściej można kupić ciasto fyllo mrożone, można też dostać świeże ciasto fyllo, albo zrobić samodzielnie w domu. Podawałam kiedyś przepis na fyllo na moim drugim blogu, jednak tutaj jakimś cudem go pominęłam. Ponieważ należy do ciast podstawowych, to nadrabiam zaległości i podaję przepis na domowe ciasto fyllo z oliwą, idealne do placków i przekąsek z nadzieniem wytrawnym.

Składniki na 6 płatów ciasta:
  • 750 g mąki
  • 2 łyżki octu
  • ½ łyżeczki soli
  • 100 g oliwy
  • 350 g letniej wody
  • Mąka do podsypywania

Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy sól i tworzymy w środku zagłębienie, do którego wlewamy ocet i oliwę, po czym zagniatamy. Następnie dolewamy stopniowo wodę, nadal wyrabiając, aż do otrzymania elastycznego ciasta.
Po przygotowaniu ciasta dzielimy go na 6 kulek jednakowej wielkości i odstawiamy je do miski, aby odpoczęły przez 30 minut pod przykryciem. (Czas ten można wykorzystać na przygotowanie farszu do ciasta).Po upływie określonego czasu każdą kulkę lekko spłaszczamy i rozwałkowujemy na placki, podsypując każdy placek mąką. Gotowe arkusze możemy użyć od razu do przygotowania placka albo lekko podsuszyć, albo zamrozić.
Powodzenia!