Tradycyjny syrop cynamonowy z wyspy Kos

Być może, ktoś z was, odwiedzając wyspę Kos, miał okazję popróbować miejscowego, tradycyjnego napoju cynamonowego? Tradycyjna Kanelada (gr. Κανελάδα παραδοσιακή), czyli syrop cynamonowy jest bazą do orzeźwiającego napoju o smaku cynamonu. I smakuje lepiej, niż kupny.

Tradycyjny syrop cynamonowy z wyspy Kos - Kanelada

W lecie syrop ten rozcieńczony wodą lub z dodatkiem lodu można pić dla ochłody. W zimie syrop cynamonowy mieszamy z gorącą wodą i uzyskujemy w ten sposób napój rozgrzewający.
Oprócz wykorzystania go do przygotowania napojów można go dolewać do kawy, dodawać do ciast, polewać lody, przygotowywać z niego granitę, a nawet dodawać do mielonego mięsa na mousakę lub do makaronu z mięsem mielonym.
Niektórzy dodają do smaku gałązkę pelargonii lub sok z cytryny. Ta pierwsza to stary, tradycyjny sposób, mający na celu wzmocnienie smaku, drugi ma na celu złagodzenie słodyczy Kanelady.


Składniki:

  • 1 ½ litra wody
  • 1 kg cukru
  • 4 laski cynamonu
  • 7 goździków
Umieszczamy wszystkie składniki w garnku i gotujemy na wolnym ogniu przez około godzinę, licząc od chwili zagotowania. Jeżeli pojawi się pianka, wówczas należy ją zdjąć.
Gdy syrop jest już gęsty, wtedy należy do przecedzić i schłodzić. Po schłodzeniu przechowujemy w butelce szklanej w lodówce lub w temperaturze pokojowej. Nie ma to większego znaczenia.
Aby przygotować napój do picia, wystarczy syropem napełnić szklankę do ¼ wysokości syropem cynamonowym i uzupełnić wodą. Można dodać kostek lodu, aby uzyskać chłodzący napój bezalkoholowy.