Tradycyjny pilaw z kurczakiem

Przepis na poniższy pilaw z kurczakiem (gr. πιλάφι με κοτόπουλο) pochodzi z wioski Vati, na południu wyspy Rodos. Pilaw wzbogacony o pomidory i podany z kurczakiem to lekkostrawny i pełnowartościowy posiłek.

Tradycyjny pilaw z kurczakiem

Przygotowuje się go, gotując w mięsnym wywarze, a niekiedy też w piekarniku. Częstym dodatkiem są pomidory oraz zioła. Idealny pilaw jest puszysty i miękki, ale nie jest kleisty, ani posklejany. Do jego przygotowania używa się ryżu krótkoziarnistego np. Karolina, który przed przygotowywaniem
się płucze w wodzie. Obowiązkowym składnikiem greckiego pilawu jest masło, które wiąże sos i nadaje mu smak. Pilaw można przygotować z dowolnym mięsem. Na Rodos tradycyjny pilaw przygotowuje się np. z koziną, często tez dodaje się warzywa. Poniższy, tradycyjnie przygotowałam z kurczakiem, ale możecie wykorzystać każde inne mięso. W przepisie wykorzystuje się świeże pomidory, które w zimie można zamienić na 1 puszkę krojonych lub tartych pomidorów.Składniki:

1 cały kurczak ok. 1,5 kg
4 kubki ryżu
8 kubków bulionu z kurczaka
3 pomidory tarte
1 duża cebula (przekrojona na ćwiartki)
200 g masła
Sól
Pieprz.


Do garnka wkładamy całego kurczaka, pokrojoną na ćwiartki cebulę, dodajemy sól i pieprz i gotujemy przez 1,5 godziny, aż kurczak będzie miękki. Kurczaka wyciągamy na półmisek, a bulion zachowujemy.
Z bulionu odmierzamy 8 kubków, które przecedzone wlewamy do garnka razem z pomidorami i gotujemy. Przepłukujemy ryż i dodajemy do bulionu z pomidorami. Zmniejszamy dopływ ciepła i gotujemy do czasu, aż ryż będzie gotowy, około 20 minut.
W czasie, gdy pilaw się gotuje, dzielimy kurczaka na kawałki. Następnie bierzemy 100 g masła i obsmażamy na nim kurczaka ze wszystkich stron.
Gdy ryż jest gotowy, a kurczak usmażony, wówczas wykładamy ryż na talerze, na wierzch układamy kawałki podsmażonego kurczaka, a całość polewamy stopionym, pozostałym masłem.Kali oreksi!