Lopada, czyli fasola w piekarniku po rodyjsku

Lopada (gr. Λοπάδα) to pyszne i sycące wegetariańskie danie, podobne do bardziej znanej gigantes plaki (gr. Γίγαντες πλακί). Tutaj metoda jest ta sama, jedynak do dania na Rodos używa się miejscowej fasolki z wioski Katavia lub średniej fasoli (gr. φασόλια μέτρια).

Lopada, czyli fasola w piekarniku po rodyjsku

Przygotowanie potrawy wymaga czasu, gdyż najpierw moczymy fasolę, najlepiej przez całą noc. Później przygotowujemy je przez prawie godzinę i pieczemy przez kolejne dwie godziny. Na szczęście chociaż czasochłonne, to samo danie jest łatwe do zrobienia. Poza tym jest niezwykle
aromatyczne i smaczne, w swej prostocie.
Tradycyjna rodyjska Lopada (gr. Ροδίτικη Λοπάδα), znana też jako Fasolada z pieca (gr. Φασολάδα στο φούρνο) przygotowywana jest w kilku wariantach, w sosie pomidorowym, lub tylko z oliwą, z chortą i cytryną, a niekiedy jako fasola z mięsem.


Składniki:
  • 500 g średniej fasoli
  • 2 duże pokrojone lub starte pomidory
  • 2 duże posiekane cebule
  • 4 ząbki czosnku
  • ¼ pęczka pietruszki
  • ½ szklanki oliwy z oliwek
  • sól
  • pieprz
  • 1 ½ litra wody

Do przygotowania tradycyjnej fasoli w piekarniku potrzebujemy glinianego garnka z pokrywką lub brytfanny. Sposób przygotowania potrawy zależy od tego, czy przygotowujemy ją w tradycyjnym piecu chlebowym, czy w piekarniku.

Lopada z piekarnika


Fasolę moczymy przez 10 godzin w zimnej wodzie, a w dniu przygotowywania potrawy odcedzamy, zalewamy czystą wodą i gotujemy przez 40 minut, aż będzie na pół miękka.
Tak przygotowaną fasolę wrzucamy do garnka, dodajemy posiekaną cebule, czosnek, zieloną pietruszkę, pomidory, oliwę i przyprawy. Dolewamy 1,5 litra ciepłej wody.
Garnek przykrywamy pokrywką i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza, w którym piecze się przez około 2 godziny. Gdy fasola będzie miękka, a większość płynów wyparuje, wówczas danie jest gotowe. Zjadamy je z pieczywem.
Tradycyjna rodyjska Fasolada z pieca


Dzisiaj mało kto jest posiadaczem pieca chlebowego, jednak zdarza się, dlatego podaję sposób tradycyjny przygotowania fasoli w piecu, po rodyjsku.
W tradycyjnym przepisie fasoli nie gotuje się wcześniej, a jedynie w noc poprzedzającą gotowanie, moczymy fasolę w dużej ilości wody.
Następnego dnia do glinianego garnka wkładamy odcedzoną fasolę i pozostałe składniki, całość zalepiamy ciastem i wkładamy do pieca opalanego drewnem na 5 godzin. Fasola powoli dochodzi w garnku, który trzyma ciepło i nie trzeba takiej potrawy pilnować, do momentu podania. Sama nie robiłam fasoli w piecu chlebowym, ale miałam okazję taką jeść i jest wyśmienita. Polecam wszystkim, także tą przygotowaną w piekarniku.

Kali oreksi!