Prosta pasta z pieczonego czosnku

Pasta czosnkowa (gr. πάστα σκόρδου) to świetny dodatek do mięs, sosów, dipów, makaronów czy do grillowanych warzyw. Purée czosnkowe można też rozsmarować na grzankach lub dodać do ziemniaków. Pasta czosnkowa, w przeciwieństwie do świeżego czosnku ma łagodny smak oraz przyjemny, przydymiony zapach. Jest również lekkostrawna. Wystarczy niewielki jej dodatek, by dodać potrawom wyjątkowego, a zarazem wyraźnego smaku.

pasta z czosnku

Wszystko, czego potrzebujemy do przygotowania jej w domu, ogranicza się do trzech składników: czosnku, oliwy i odrobiny soli. Przygotowałam niewielką ilość pasty, przy okazji przygotowywania
innej potrawy, więc taką ilość składników, jaką wykorzystałam, podaję niżej. Na początek tez możesz tak zrobić, by stwierdzić, czy pasuje ci smak pasty. Gdy rozsmakujesz się w jej smaku, wówczas możesz przygotować większa ilość i przechowywać w lodówce. W ten sposób będziesz mieć pastę zawsze pod ręką, gdy będziesz tego potrzebować.


Składniki:
  • 1 główka czosnku
  • 2 łyżki oliwy
  • Szczypta soli

Główki czosnku rozbieramy na pojedyncze ząbki, lecz nie obieramy. Smarujemy je w oliwie i układamy na kawałku folii aluminiowej, po czym szczelnie zamykamy. Wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy około godziny. Można to zrobić podczas pieczenia innej wytrawnej potrawy, np. podczas pieczenia mięsa, ryb lub warzyw.
Następnie wyciągamy je z piekarnika, rozwijamy folię, a ząbki czosnku wyciskamy ze skórki na talerz i dobrze rozgnieść widelcem i rozetrzeć z odrobiną soli. Pastę z niewielkiej ilości czosnku możemy zużyć od razu, jako dodatek do pieczywa lub do mięsa.

Przygotowując pastę czosnkową z większej ilości czosnku, warto przenieść go do słoiczka, zalać niewielką ilością oliwy i przechowywać szczelnie zamknięty w lodówce. Tak przechowywany można zużyć w ciągu miesiąca. Pamiętać tylko należy, żeby za każdym razem po zabraniu porcji pasty, uzupełnić ubytek oliwy, która powinna przykrywać pastę. W ten sposób odcina dopływ powietrza, chroniąc przed powstawaniem pleśni.

Kali oreksi!