Chleb cebulowy, czyli kremidopsomo

Chleb jest bardzo ważnym elementem w greckiej kuchni. Jak pisałam w słowniczku kulinarnym polsko-greckim: „Chleb spożywa się właściwie do każdego posiłku, nawet do takiego, który zawiera już węglowodany, jak ziemniaki czy makaron. Chleb związany jest z ważnymi wydarzeniami oraz świętami. Po niedzielnym nabożeństwie wierni mogą przynieść z kościoła specjalnie wypiekany chleb. Zwyczaj pieczenia chleba w warunkach domowych, a często w piecu chlebowym zachował się jeszcze na wyspach i w niektórych wsiach. Na każde święta wypieka się świąteczne pieczywo. Na Wielkanoc jest to chleb lagana, na Boże Narodzenie, chleb chrystusowy, czyli christopsomo, a na Nowy Rok, ciasto Vasilopita. Wśród wypieków zbożowych znaleźć można też suche pieczywo, czyli παξιμάδια”.

chleb cebulowy

Chleb cebulowy (gr. Κρεμμυδόψωμο), którego przepis znajduje się poniżej, to bardzo popularny chlebek, idealny na kanapki lub jako dodatek do przystawek. Bardzo prosty do przygotowania,

o wyraźnym cebulowym smaku. Można dodać do niego suszonych ziół lub posypać chlebek sezamem, lub czarnuszką.
Zapraszam również do wypróbowania przepisu na tradycyjny wiejski chleb, a z chlebków smakowych - chleb z oliwkami.Składniki:
400 g cebuli
600 g mąki uniwersalnej
200 g mąki żytniej pełnoziarnistej
2 saszetki drożdży
1 łyżeczka soli
100 ml świeżego letniego mleka
300 ml letniej wody
2 łyżki oliwy
1 łyżka cukru
Czarnuszka do posypania (opcjonalnie)W misce mieszamy ze sobą obie mąki, drożdże, cukier, sól i cebulę. Dolewamy mleko, a następnie stopniowo wodę, ciągle zagniatając ręcznie lub mikserem. Nie wlewamy całej wody na raz, lecz stopniowo, aż do uzyskania elastycznego ciasta. Następnie dodajemy oliwę i nadal ugniatamy. Zagniatamy ciasto w kulę, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę.Następnie ciasto ponownie zagniatamy, formujemy z niego bochenek lub bochenki i przenosimy na arkusz nieprzywierającego papieru. Osobiście przełożyłam ciasto do dwóch foremek lekko nasmarowanych oliwą. Można też przełożyć do jednej, wówczas uzyskamy chleb wyższy. Wszystko zależy, do czego będziemy go u zżywać, czy na kanapki, czy podobnie jak u mnie, do przystawek. Ciasto lekko nacinamy nożem i posypujemy według uznania.Pozostawiamy na 30 minut, by podrosło, po czym wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180 ° C przez 60 minut.

Powodzenia!