Chałwa sezamowa

Chałwa jest jednym z najbardziej charakterystycznych i najbardziej popularnych potraw przygotowywanych w okresach postu, szczególnie w okresie Wielkiego Postu. Spożywana jest nie tylko jako deser, ale również traktowana jako uzupełnienie postnej diety.

chałwa sezamowa

Nic w tym dziwnego, gdyż chałwa sezamowa (gr. Χαλβά μέ ταχίνι) jest bogata w witaminy B, E oraz w składniki mineralne takie jak wapń, fosfor, magnez, cynk, czy selen. Zawartość kwasów
tłuszczowych w chałwie sezamowej jest podobny jak w Tahini. Większość z tych tłuszczów stanowią tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone. Stężenie nasyconych kwasów tłuszczowych jest niskie. Przyjmowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest uważane za niezbędne przez organizm ludzki, ponieważ nie może on ich syntetyzować. Z tych powodów chałwa jest pożywnym pokarmem. Chałwa spożywana z żywnością zawierającą lizynę, taką jak orzechy i rośliny strączkowe, jest dobrym źródłem wysokiej jakości białek dla osób, które nie jedzą mięsa, tak więc idealna w okresach postu. Wartość kaloryczna chałwy jest wysoka, lecz dzięki temu jest ona potrzebnym w okresie postu, źródłem energii. Dlatego jedzmy chałwę na zdrowie.
Skąd chałwa sezamowa wzięła się w Grecji?


Chałwa sezamowa trafiła do Grecji wraz z uchodźcami z Azji Mniejszej. Do dzisiaj w północnej Grecji, w okolicach Salonik, a także na Dodekanezie i w Pireusie, czyli wszędzie tam, gdzie żyją potomkowie Greków z Azji Mniejszej. I pomimo upływu czasu w wielu z tych miejsc wytwarza się chałwę sezamową tradycyjnymi sposobami. Tradycyjnie do chałwy sezamowej dodawano wyciąg z mydlnicy, jednak z tego, co się orientuję, UE zakazała stosowania tego dodatku w większości chałw produkowanych na szerszą skalę.O jakości chałwy odpowiada sezam. Można go zmielić samodzielnie w domu i przygotować z niego domowe tahini, a dopiero następnie chałwę. Można też o ile macie możliwość kupienia, skorzystać z gotowego tahini. Osobiście często w okresie Wielkiego Postu, kiedy wiele rzeczy przygotowuje z dodatkiem tahini, korzystam z gotowego tahini z Salonik.

Gotowi, by przygotować chałwę sezamową w domu?

Składniki:
  • 1 kg Tahini
  • 700 g cukru
  • 100 ml wody

Dodatkowo (opcjonalnie):
  • orzechy
  • Pistacje
  • 1 łyżka proszku waniliowego
  • 2 łyżeczki kakao
  • 1 cała czekolada stopiona

W rondelku zagotować wodę z cukrem, aż osiągną 125 stopni Celsjusza Od momentu, gdy syrop osiągnie 110 stopni, dla lepszego efektu mieszamy łopatką, aż zmieni kolor na biały. Niestety, ale dla uzyskania odpowiedniego efektu trzeba używać termometru cukierniczego.

Do dużej nierdzewnej miski wlewamy tahini, a na niego wylewamy syrop i mieszamy za pomocą łopatki, najlepiej silikonowej.

Na koniec, gdy masa gęstnieje, dodajemy składniki dodatkowe, takie, jakie lubimy. Ja dodałam jedynie wanilii, bo najbardziej lubię chałwę waniliową.

Gotową masę przelewamy do formy i pozostawiamy do wystudzenia i zastygnięcia. I to wszystko. Życzę smacznego.

 
 
 


Kali oreksi!