Jak przygotować tiri saganaki?

Tiri saganaki (gr. τυρί Σαγανάκι) to meze popularne, znane i najczęściej bardzo lubiane. A wykonanie jego jest banalnie proste i szybkie do przygotowania. Ten kawałek sera smażony na oliwie idealnie nadaje się na szybką, ciepłą przekąskę lub przystawkę do ouzo, tsipouro lub kieliszka wina.


ser saganaki

Greckie słowo Saganaki oznacza patelnię, najczęściej taką z dwoma uszami, niewielkich rozmiarów. Patelnia Saganaki zwykle jest wykonana z taniego aluminium, które bardzo szybko podgrzewa
naczynie. Dzięki temu kucharz może stworzyć coś smacznego w krótkim czasie.


Na patelni takiej przygotowuje się mezedakia, biorące nazwę właśnie od patelni, dlatego ser smażony na patelni, to tiri saganaki. Oprócz sera mamy jeszcze krewetki saganaki, małże saganaki, saganaki kiełbaski, a nawet jajka saganaki. Wróćmy jednak do sera.

Wybór sera do przygotowania saganaki


Przygotowanie potrawy zaczynamy od wyboru właściwego sera. Ser może być właściwie dowolny, byle nie rozpuszczał się łatwo na patelni. Tradycyjnie używa się Kefalotiri (gr. Κεφαλοτύρι), który jest serem twardym, owczym, kozim lub jest mieszanką obu. Produkowany jest w całej Grecji i tam jest łatwo dostępny.
Formaela (gr. φορμαέλα) to średnio twardy, tłusty, owczy ser, idealny nie tylko na saganaki, ale i na grilla. Podczas obróbki cieplnej mięknie, staje się elastyczny i zyskuje lekko słodki smak. O Halloumi pisałam już wcześniej we wpisie: Halloumi przysmak z Cypru.W zależności od rodzaju sera, którego użyjemy do przygotowania saganaki, inny będzie sposób przygotowania potrawy.

Idealnie dla saganaki są żujące sery, takie jak formamela (gr. φορμαέλα), talagani (gr. ταλαγάνι), mastello (gr. μαστέλο) i halloumi (gr. χαλούμι). Ich struktura powoduje, że nie rozpuszczają się one na patelni, lecz miękną wewnątrz. Powinny być pokrojone na około 2-centymetrowe plastry, smażone na niewielkiej ilości oleju i podawane od razu, gdyż schłodzone twardnieją. Dla zainteresowanych przepis na Halloumi saganaki.

Twarde żółte sery, jak graviera (gr. γραβιέρα) i kefalotiti (gr. κεφαλοτύρι) kroimy na cieńsze zwykle 1-centymetrowe plasterki i otaczamy w mące.

Do przygotowania saganaki nadają się też niektóre białe sery, takie jak feta (gr. φέτα) i manouri (gr. μανούρι), które są miękkie i bardziej wilgotne, należy pokroić w grube plastry i kolejno opłukać wodą, oprószyć mąką i na koniec ponownie zanurzyć w wodzie. W ten sposób tworzymy warstwę ochronną wokół sera, który utrzymuje wilgoć, zachowuje kształt i nie rozpuszcza się.

Do przygotowania wybrałam ser Saganaki, czyli twardy ser z mieszanki mleka krowiego i koziego.

Składniki (dla 1 osoby):
  • 1 plaster dowolnego sera (u mnie Σαγανάκι)
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 2 łyżki oliwy
  • Cząstka cytryny

Plasterek sera zwilżasz w zimnej wodzie np. pod kranem, a następnie otaczasz z dwóch stron w mące. Należy wstrząsnąć, aby usunąć nadmiar mąki. Na patelni rozgrzewamy oliwę na średnim ogniu i układamy plaster sera. Smażymy do uzyskania złotobrązowego koloru, zwykle około 2 minut z każdej strony. Usmażony ser podajemy na gorąco z cząstką cytryny.Kali oreksi!