Jajecznica po grecku, czyli strapatsada

Strapatsada (gr. Στραπατσάδα) to przykład greckiego śniadania. Jest to jajecznica z pomidorami i serem Feta, wzbogacana o różne dodatki, głównie aromatyczne zioła, oregano, tymianek lub miętę. Składniki i proporcje mogą się różnić w zależności od regionu i kucharki.

jajecznica z pomidorami i serem feta

W takiej formie znajdziemy ją na wyspach, jednak na Peloponezie wzbogacana jest dodatkiem solonej wieprzowiny oraz miejscowym serem sfela (gr. σφέλα). Innymi dodatkami mogą być warzywa, cebula, papryka lub cukinia. Również nazwy, jakie przyjmuje to danie zależą od regionu Grecji. Oprócz strapatsada (Στραπατσάδα), może nazywać się kajanas (Καγιανάς) lub koskosela
(Kοσκοσέλα).

Strapatsada może być podawana na talerzu lub na kromce opieczonego pieczywa. Najsmaczniejsza jest oczywiście w lecie, kiedy jest bogactwo świeżych, dojrzałych pomidorów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się tym posiłkiem o każdej porze roku.


Składniki:
  • 3 pomidory
  • 6 jajek
  • 250 g fety
  • Pieprz oregano
  • Oliwa

Pomidory parzymy wrzątkiem, obieramy ze skórki i kroimy na małe kawałki. Wrzucamy je na patelnię z rozgrzaną oliwą i smażymy, a by pozbyły się nadmiaru płynu. W misce rozbijamy jajka, przyprawiamy je pieprzem oraz oregano, po czym dodajemy do nich pokruszony ser.
Gdy pomidory są gotowe, dodajemy jajka z serem i smażymy na małym ogniu przez 10 do 15 minut, mieszając delikatnie, od czasu do czasu. Masa powinna być puszysta, a nie wysuszona. Podajemy na ciepło.

Kali oreksi!