Czekoladowe tahini

Tahini to bogata w składniki odżywcze pasta z sezamu, rozpowszechniona w kuchni bliskowschodniej, a także w greckiej, szczególnie w jej wschodnich rejonach. Wykorzystywana w cukiernictwie do produkcji deserów, ciastek oraz do produkcji chałwy. Często łączy się ją z miodem.

tahini z czekoladą

Jest bardzo kaloryczna, lecz równocześnie wysoko energetyczna i bogata w smaku. Ma niską zawartość cukrów prostych oraz niski indeks glikemiczny, dlatego mogą spożywać ją nawet diabetycy. Tahini można używać do smarowania pieczywa, zamiast masła oraz przygotowywać
z niej różne pasty, zarówno wytrawne, jak i słodkie.
W sklepach można spotkać gotowe pasty z miodem lub z kakao, ale można też przygotować podobne pasty w domu. Jedną z takich past jest tahini z czekoladą, która może zastąpić smarowidła typu Nutella lub masło orzechowe. Pasta sezamowa jest od nich dużo lepsza, gdyż ma wyższy poziom błonnika i wapnia oraz niższy poziom cukru i tłuszczów nasyconych. Jest idealna dla rosnącego organizmu oraz bardzo lubiana przez dzieci. Stosujemy ją do smarowania pieczywa, placków, naleśników lub do przygotowywania deserów.


Składniki:
  • 300 g tahini
  • 100 g miodu
  • 70 g oleju sezamowego
  • 100 g czekolady o wysokiej zawartości kakao
  • 100 g rozpuszczonego masła

Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i mieszamy z masłem i olejem. Tahini mieszamy z miodem i dodajemy czekoladę z masłem i olejem. Wszystko dokładnie mieszamy i przekładamy do słoika. Zamknięty słoik przechowujemy w lodówce.


Kali oreksi!