Frappe, czyli zimna kawa po grecku

W lecie, jak Grecja długa i szeroka, wszyscy piją frappe. W kawiarniach, plażowych barach i we własnych mieszkaniach. Nic dziwnego, przecież frappe doskonale orzeźwia i chłodzi.

kawa frappe

Nie wiem, jak to się stało, że do dzisiaj nie umieściłam wpisu o frappe. Sądzę, że zapomniałam o tym, gdyż wpisu takiego dokonałam już na moim pierwszym blogu Moje Kulinarne Wariacje, lata temu i dlatego mi to umknęło. Jednak, by być w porządku, dodaję go również tutaj.

Czym jest kawa frappe?


Kawa Frappe jest greckim wynalazkiem, kawą na zimno, której składnikami podstawowymi jest kawa, zimna woda i lód. Jeżeli używamy, to również cukier oraz w ramach dodatku mleko. Ja uwielbiam frappe mocno słodką i z mlekiem i taką wam dzisiaj proponuję.

Ze względu na stopień słodkości rozróżniamy frappe bez cukru (skieto), średnio słodką (metrio), najczęściej z 1 łyżeczką cukru oraz słodką, czyli gliko, z 2 łyżeczkami cukru. Bardzo lubię słodką kawę, dlatego często proszę o bardzo słodką, czyli poli gliko.

Jak zamówić kawę frappe?


Kawę frappe, poproszę — φραπέ, παρακαλώ (frape, parakalo)
gorzką — σκέτο (skjeto)
średnią — μέτριο (metrio)
słodką — γλυκό (gliko)
z mlekiem — με γάλα (me gala)
bez mleka — χωρίς γάλα (choris gala)

Historia frappe


Słowo frappé pochodzi z języka francuskiego i oznacza bity lub mrożony. W przypadku kawy frappe oba znaczenia są adekwatne. Jednak frappe to wynalazek grecki, na dodatek przypadkowy.

Podczas Międzynarodowych Targów w Salonikach w roku 1957, przedstawiciel firmy Nestle w Grecji, Janis Dritsas przedstawiał nowy produkt dla dzieci, którym był napój czekoladowy. Przygotowywało się go w shakerze, mieszając z mlekiem. Podczas przerwy on wraz ze swoim pracownikiem Dimitriosem chcieli napić się kawy, ale nie mogli znaleźć gorącej wody do jej zaparzenia. Wówczas Dimitrios Vakondios postanowił rozpuścić ją w zimnej wodzie, poprze zmieszanie w shakerze. Nie zdawał sobie w tamtym momencie sprawy, że właśnie tworzy historię. Frappe wkrótce stała się ulubionym napojem i to nie tylko Greków.

Jak przygotowujemy frappe?


Sporządzenie tej kawy jest bardzo proste.
Najczęściej używa się do tego celu specjalnego mechanicznego mieszadełka, ale tak naprawdę wystarczy też shaker, końcówka miksująca od blendera albo zwykły słoik z zakrętką.
W tym ostatnim przypadku trzeba pamiętać o dobrym dokręceniu zakrętki, aby uniknąć zachlapania.

W przypadku użycia specjalnego miksera do frappe napój przygotowujemy bezpośrednio w szklance, z której będzie pity. Wówczas należy do wysokiej szklanki wsypać 2 łyżeczki kawy, dodać (ewentualnie) cukru, dolewamy wody, ale niewiele, kilka łyżek i mieszać przez około minutę, aby otrzymać gęstą, lekko pienistą maź. Następny krok to dodanie kostek lodu, najczęściej 2 lub 3, z tym że powinny to być duże kostki. Na koniec uzupełniamy szklankę zimną wodą do pełna, dodajemy rurkę i podajemy.
Dodanie mleka jest opcjonalne i najczęściej dodaje się go na końcu.


Poniżej filmik poglądowy, dla wzrokowców.

 


W przypadku użycia zwykłego miksera kielichowego wsypujemy do niego odmierzoną kawę i ewentualnie cukier (można zrobić od razu na większą liczbę porcji) dolewamy odpowiednią ilość wody i miksujemy około minuty, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Wtedy rozlewamy ją do szklanek i dalej postępujemy jak wyżej.

W przypadku robienia frappe w słoiku lub ręcznym shakerze, do naczynia wsypujemy kawę i cukier, uzupełniamy wodą i wstrząsamy, aż uzyskamy gęstą, lejącą pianę. Dalej postępujemy tak samo, jak w przypadkach powyżej.

W Grecji w sklepach spożywczych można często kupić jednorazowe kubki z pokrywką oraz z porcją kawy, do samodzielnego przygotowania kawy frappe. Często korzystają z tego rozwiązania pracownicy, którzy uzupełniając później kubek zimną wodą, mogą się cieszyć frappe, podczas przerwy.

Na koniec uwaga!

Kawa frappe bez cukru i bez mleka nie jest kaloryczna. Jednak w przypadku stosowania ww. dodatków należy doliczyć 20 kalorii dla każdej łyżeczki cukru oraz 30 kalorii, dla każdej porcji mleka.