Dorada pieczona w piecu z sosem cytrynowym

Dorada (gr.Τσιπούρα) jest bardzo cenioną ze względu na swój smak rybą morską. Zamieszkuje Morze Śródziemne oraz wschodnią część Oceanu Atlantyckiego. Żywi się przede wszystkim skorupiakami i mięczakami.


Dorada należy do ulubionych ryb Greków i to już od czasów starożytnych. Nic dziwnego, gdyż charakteryzuje się ona delikatnym smakiem oraz soczystym, ale zwartym mięsem, które łatwo obiera
się z ości.
Dorada ma korzystny wpływ na organizm ludzki, ponieważ zawiera łatwo przyswajalne, pełnowartościowe białko i nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest to ryba chuda i niskokaloryczna. 100 gram dorady to tylko 118 kcal. Oprócz tego ryba ta zawiera witaminy (D, B12) oraz składniki mineralne (fosfor, żelazo, wapń).


W kuchni dorady są wykorzystywane na różne sposoby. Nadaje się ona do smażenia, pieczenia i grillowania. Jedną z form podawania dorady jest pieczenie w gruboziarnistej soli. Tak przyrządzone mięso jest soczyste i nabiera odpowiedniego smaku.

Dzisiaj chciałam wam podać przepis na najbardziej popularną formę podania tej ryby w Grecji, czyli na doradę pieczoną z sosem cytrynowym (Τσιπούρα Λαδολέμονο στο Φούρνο). Jest to najbardziej klasyczny i prosty przepis na rybę pieczona w piecu, podkreślający jej delikatny smak.Składniki: (dla 2 osób):

  • 1 duża dorada (najlepiej już oczyszczona)
  • oliwa
  • Oregano
  • sok z 1 cytryny
  • 1 cała cytryna
  • sól
  • Pieprz
  • Zielona pietruszka (do dekoracji)

Rybę odpowiednio przygotować. Jeżeli kupujemy oczyszczoną wówczas wystarczy ją dobrze umyć. W przeciwnym przypadku należy oczyścić w łusek oraz pozbyć się wnętrzności.
Do słoika wlewamy sok z cytryny oraz trzy razy tyle oliwy, dosypujemy przyprawy i po zamknięciu dobrze mieszamy.
Oczyszczona rybę umieszczamy w naczyniu do zapiekania i smarujemy od wewnątrz mieszaniną ze słoika. Resztą sosu polewamy rybę od zewnątrz i obkładamy plasterkami cytryny.


Pieczemy w rozgrzanym piekarniku, w temperaturze 180 ° przez 30 minut, bez obracania.
Podajemy w naczyniu, w którym się piekła, przed podaniem posypujemy odrobiną zielonej pietruszki.Kali oreksi!