Makaronia me kima, czyli makaron z mięsem mielonym

W Grecji sos mięsny z mięsa mielonego nosi nazwę saltsa me kima. Z reguły znajduje się w nim obok mięsa, cebula, czosnek, pomidory i sporo przypraw. Podawany jest do makaronu typu spaghetti i nazywany makaronia me kima.


Sos z mięsa mielonego można równie często znaleźć na jednym talerzu z innym makaronem w potrawie zwanej pastitsio lub w zapiekance warzywnej, czyli mousakas.
To, co wyróżnia ten sos, to przyprawy, charakterystyczna dla niego gałka muszkatołowa oraz odrobina cynamonu.
Co jeszcze można powiedzieć o tej potrawie? To, że jest bardzo popularna, prosta, nie pracochłonna i szybka do przygotowania.
Składniki sosu:

500g mielonego mięsa wołowo-wieprzowego
1 cebula
1 kubek czerwonego, wytrawnego wina
3 ząbki czosnku
400g puszka pomidorów (w sezonie świeże pomidory)
2 łyżki koncentratu pomidorowego
szczypta cukru
sól, pieprz
kawałek cynamonu
kilka ziaren ziela angielskiego
trochę startej gałki muszkatołowej
listek laurowy
oliwaW niskim, szerokim rondlu rozgrzać oliwę i smażyć na niej mięso, rozdrabniając ewentualne grudki. Gdy mięso zmieni kolor dorzucamy posiekaną cebulę i dusimy, aż będzie przezroczysta. Wówczas dolewamy wino i dusimy nadal, aż większość płynu odparuje. Dodajemy posiekany czosnek, pomidory, koncentrat pomidorowy, cukier, sól, pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa, listek laurowy i ziele angielskie. Przykrywamy garnek, zmniejszamy dopływ ciepła i dusimy około 30 minut. Następnie odkrywamy i dusimy nadal, do czasu, aż pomidory się rozpadną a płyny maksymalnie wyparują. Potrawę można posypać startym, żółtym serem.