Likier z granatów

Granat to owoc granatowca właściwego. Od starożytności uznawany był za symbol zdrowia, miłości i płodności. Uważany za afrodyzjak owoc granatowca ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie fizyczne oraz korzystnie wpływa na  samopoczucie i nastrój. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.


Drzewko to rośnie w Grecji równie często jak drzewka cytrusowe lub figowce, sprzyja jej, bowiem śródziemnomorski klimat.

Owoce pojawiają się w okresie jesiennym i zależnie od odmiany mogą przybierać barwy od różowej po kolor burgunda. Wewnątrz niejadalnej skórki znajduje się mnóstwo nasion o korzystnych właściwościach. Zawierają one dużą ilość antyutleniaczy, odpowiedzialnych za usuwanie z organizmu wolnych rodników. 100 ml soku z granatów zawiera trzy razy więcej przeciwutleniaczy niż 100 ml czerwonego wina lub zielonej herbaty. Sok z nasion granatu ma wpływ na potencję oraz pomaga panom mającym problemy z prostatą. Ponadto zawiera spore ilości witamin A, B, C i E oraz substancji mineralnych.
W kuchni sok z granatów wykorzystuje się do sporządzania napojów, deserów oaz do przygotowywania nalewki. Pierwotnie post ten umieściłam na swoim drugim blogu.
Składniki:
  •     5-6 owoców granatu
  •     400ml tsipouro (może być wódka)
  •     2 kubki po 200ml cukru
  •     1 laska cynamonu
  •     Kilka goździków


Granaty przeciąć i łyżeczką wyciągnąć nasiona.
Po oczyszczeniu, nasiona umieścić w szklanym słoju razem z tsipouro, cukrem i przyprawami.
Słój przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu na 25 do 30 dni, mieszając regularnie, aby cukier się rozpuścił.


Po upływie miesiąca płyn przelać przez gazę do czystego naczynia, zakręcić i gotowe.


Cały proces można też nieco przyspieszyć.


W tym celu obrane nasiona zasypujemy cukrem i czekamy, aż puszczą sok. Wówczas dodajemy przyprawy i stawiamy na ogień do zagotowania. Trzymamy na małym ogniu przez 2 do 3 minut, aż cukier się rozpuści. Wówczas odstawiamy, lekko studzimy i zalewamy alkoholem.
Odstawiamy na 48 godzin, po czym przelewamy przez gazę do czystych butelek. Butelki korkujemy i odstawiamy.