Halloumi saganaki, czyli smażony ser Halloumi

Halloumi to półtwardy, cypryjski ser wytwarzany z mieszanki mleka krowiego i koziego z dodatkiem mięty. Od wielu wieków produkowany jest według tej samej, ściśle przestrzeganej receptury. Jego skład to maksymalnie 46% wody, minimum 43% tłuszczu, 22% białka i 3% soli.


Zaletą tego sera jest jego wszechstronność. Szczególnie polecany jest do grilowania oraz smażenia, jednak sprawdzi się również jako dodatek w sałatce, omlecie czy z makaronem.


Ja uwielbiam go jako saganaki, czyli panierowany, smażony na patelni. W zasadzie mianem "saganaki" określa się każdy smażony ser. Może to być ser graviera lub kefalotiri, niekiedy feta lub, tak jak u mnie haloumi. Jest to niezwykle smaczna przekąska, a na dodatek łatwe i szybkie do wykonania.
Sposób jego podania w tej formie przedstawiałam już na moim drugim blogu, w 2013 roku, lecz zaginął w potoku informacji. Dlatego podaję go tutaj po raz kolejny.

Składniki:
  • Kostka serka Halloumi
  • Mąka
  • Oliwa do smażenia

Kostkę serka Halloumi należy pokroić na centymetrowej grubości plasterki. Każdy otoczyć w mące i położyć na rozgrzaną oliwę. Smażyć po około 2-3 minuty z każdej strony, aż do zrumienienia.
Smażony serek można posypać oregano lub pokropić cytryną.
Dobry będzie jako samodzielna przekąska, lecz równie dobrze sprawdzi się w połączeniu z sałatką lub pieczonymi ziemniaczkami.Smacznego!