Maj w greckiej kuchni

Maj w Grecji to pełna wiosna obfitująca w wiele świeżych, wiosennych owoców i warzyw. To istny wysyp zieleniny oraz świeżych sezonowych owoców. Które warzywa i owoce pojawiają się w Grecji w naturalnych warunkach w maju? Odpowiedź znajdziecie w poniższym wpisie.

maj w kuchni nieśplnik japoński
 

Owoce dostępne w maju


Maj obfituje w owoce, chociaż na ich wysyp poczekać trzeba do czerwca. Jednak nadal obecne w handlu są całoroczne banany. Inne owoce, które możemy spożywać w marcu to: awokado (αβοκάντο), kiwi (ακτινίδιο) i jabłka (μήλα).

Cytryny (το λεμόνι) i inne cytrusy pojawiają się w maju jedynie sporadycznie, gdyż sezon na większość cytrusów kończy się w kwietniu. Oczywiście nadal można kupić pomarańcze Valencia (το πορτοκάλι Βαλένσια). Pomarańcze te nadają się na sok i dostępne są przez cały sezon letni.

Charakterystyczne dla maja są wiśnie (κεράσι) i truskawki (φράουλα). Dwa owoce, na które sezon się zaczyna w maju i trwa krótko, bo niecałe dwa miesiące. Krótki sezon ma też Nieśplik japoński, a jego owoce zwane Mousmoulia (Μούσμουλα) są bardzo smaczne, zdrowe i warte spróbowania.


Sezonowe, majowe warzywa


W maju możemy też zakupić większość warzyw kwietnia. Ze świeżych warzyw pojawia się zielona fasolka (φασολάκι) i cukinia (κολοκυθάκι). Powoli zaczynają się wczesne odmiany ogórków (πρώιμο αγγούρι), bakłażanów (πρώιμη μελιτζάνα) oraz papryki (πιπεριά). To nadal czas na szparagi białe i zielone (σπαράγγι λευκό και πράσινο), rzodkiewki (ραπανάκια), i koper włoski (φινόκιο).

Ponadto mamy do dyspozycji takie warzywa jak: karczoch (αγκινάρα), koper (άνηθος), groszek (αρακάς), marchew (καρότο), pietruszka (μαϊντανός), seler (σέλινο), szczypiorek (κρεμμύδι φρέσκο), burak (παντζάρι) i burak liściowy (σέσκουλο). Równocześnie to koniec sezonu na sałatę strzępiastą (gr. Σαλάτα σγουρή) i kapustę (λάχανο).



Co przygotować z majowych warzyw?


Z majowych warzyw i dzikich roślin przygotowujemy sałatki, bogate w witaminy i przeciwutleniacze. Idealnie komponują się w sałatkach z orzechami włoskimi i dojrzewającymi serami. Wiosna to też czas lekkich potrawek w oliwie lub w sosie pomidorowym. To też czas nadziewanych warzyw np. karczochów, bakłażanów, cukinii oraz duszonych młodych warzyw.


Jeżeli zainteresowała was nazewnictwo greckie, nie tylko warzyw i owoców, polecam Mini słownik kulinarny polsko-grecki, z fonetycznym zapisem wymowy. Więcej o tej pozycji książkowej przeczytacie we wpisie Słowniczek kulinarny polsko-grecki.
 


Serdecznie zapraszam.