Nieśplik japoński, czyli Mousmoulia

Jest w Grecji takie drzewo, które dotarło tutaj, aż z Chin. W okolice basenu Morza Śródziemnego trafiło dopiero pod koniec XVII wieku, ale uprawę rozpoczęto w połowie XVIII wieku. Regularna uprawa systematycznie pojawiła się pod koniec XIX wieku, a jej wzrost w ostatnich latach zawdzięczamy temu, że nieśplik pojawia się na rynku w czasie, gdy jest niedobór świeżych owoców.

Nieśplik japoński, czyli Mousmoulia

Nieśplik japoński występuje na terenie całej Grecji, jednak większe uprawy występują w Koryncie, Achai, Grecji Środkowej, na Korfu i na Krecie. Plantacje zajmują powierzchnię 500 akrów i około 8000 drzew rozproszonych. Odmiany uprawiane na skalę przemysłową wytwarzają większe owoce z mniejszą ilością nasion niż odmiany rodzime.
Nieśplik japoński to najczęściej duże krzewy lub drzewa dochodzące nawet do 10 metrów wysokości. Jednak zwykle osiąga wysokość ok. 5 metrów. Drzewo kwitnie od września do grudnia i owocuje od kwietnia do maja. Owoce należy zbierać, gdy są już całkowicie dojrzałe, czyli żółte lub pomarańczowe, często z wykształconym rumieńcem.


Nazewnictwo


Nieśplik japoński w Grecji funkcjonuje pod różnymi nazwami zwyczajowymi: nieszpułka lub mespilia (gr. μουσμουλιά ή μεσπιλέα) na Peloponezie, nespolia lub nospolia (gr. νεσπολιά ή νοσπολιά) na Korfu, despolia (gr. δεσπολιά) na Krecie i mespilia (gr. μεσπιλιά) na Cyprze.

Zastosowanie rośliny


Jest to przede wszystkim roślina jadalna, której owoce najlepiej smakują na surowo, sam lub w sałatkach owocowych. Owoce można również dodawać do ciast i deserów lub przerabiać na przetwory. Można je też przeznaczyć na wino, dodając sok cytrynowy, gdyż  nieśplik ma stosunkowo niską kwasowość.


Owoce niesplika mają niską zawartość tłuszczów nasyconych i sodu oraz wysoką zawartość wi.amin: A, B6 oraz  potasu, magnezu i błonnika. Jako surowiec leczniczy wykorzystuje się także kwiaty i liście rośliny. Roślina ma bowiem właściwości wykrztuśne i rozpuszczające śluz zalegający w drogach oddechowych. Łagodzi też podrażnienia układu pokarmowego. To wszystko czyni ją dobrym surowcem stosowanym w medycynie naturalnej.


Niestety sezon na nieśplik jest krótki, a owoce szybko się psują, dlatego trzeba korzystać z dobrodziejstw, jakie dają i jeść je w sezonie, a nadmiar przerabiać. W sklepie lub na targu ceny nieśplika wahają się od 3 do nawet 7 € za kilogram. Dlatego dobrodziejstwem jest posiadanie takiego drzewa w swoim otoczeniu. Można też poszukać drzew dziko rosnących, bo i takie się w Grecji zdarzają, zwłaszcza że nieśplik nie ma wielkich wymagań glebowych, ani klimatycznych.

Tak więc przebywając w Grecji w okresie maja, skosztujcie owoców nieśplika i jedzcie na zdrowie.