Sivrasi z makaronem

Poniższy przepis to prosty sposób serwowania makaronu. W każdym zakątku Grecji znajdziemy różne odmiany tego dania. Najczęściej można go zjeść z hilopites (gr. χυλοπίτες), czyli popularnym, tradycyjnym makaronem jajecznym. Najczęściej makaron hilopites przyrządza się z jajek, mąki i mleka. W niektórych miejscach wzbogaca się go o semolinę, a niektórzy nie używają jajek. Makaron zazwyczaj kroi się na małe kawałki, ale przyjmuje też formę wstążek, jak włoskie tagliatelle.

Sivrasi z makaronem

Do tego dania można użyć też innych, lokalnych odmian makaronu np. kreteńskiego skioufichta,

makarounes z Chalki, czy matsi – kouloura z Rodos. Jeśli nie macie innego makaronu, możecie użyć włoskiego tagliatelle.



Wracając do makaronu z przysmażoną cebulką, to jest on uosobieniem prostoty. W dawnych czasach, gdy ważna była sytość, makaron był dobrym rozwiązaniem. Jednak  obok sytości ważny jest też smak, dlatego ludzie wymyślili Sivrasi (gr. Σύβραση).

Czym jest Sivrasi?


To nic innego jak cienko pokrojona cebulka przysmażona na brązowo, w dużej ilości tłuszczu, najczęściej na oliwie. Mieszaniną tą polewasz spaghetti, rośliny strączkowe, warzywa, chortę, doprawiając w ten sposób mdłe danie. W zależności od miejsca „sivrasi” może zawierać także czosnek lub pomidory. Poniższy przepis jest częścią tradycyjnej kuchni rodyjskiej.

Mikstura przygotowywana z pomidorów jest równie prosta. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy 1- 2 pomidory bez nasion i skórki. Zostawiamy, żeby się trochę pogotowało i gotowe. Sivrasi z pomidorami jest częściej podawany do gotowanych letnich warzyw i roślin zielonych jak vlita, glistrida itp.


Sivrasi:

  • 1 szklanka oliwy
  • 1 duża cebula


Rozgrzewamy oliwę w głębokiej patelni i dodajemy cienko pokrojoną cebulę. Podsmażamy na małym ogniu, aż zmięknie, a następnie lekko się zrumieni. Gdy zbrązowieje, jest gotowa. Gorącą miksturą zalewamy makaron.




Opcjonalnie możemy posypać serem Feta, lokalnymi serami greckimi lub twardymi serami dojrzewającymi.



Tak przygotowany makaron stanowił kiedyś proste, lekkie, samodzielne danie. Może być też dodatkiem do dań mięsnych, ryb lub warzyw.

Kali oreksi!