Tradycyjny chleb pełnoziarnisty

Mąka pełnoziarnista to produkt pozyskiwany z pełnych ziaren zbóż. Jeżeli są one z pszenicy lub żyta, dodatkowo zwą się mąkami chlebowymi, zwykle razowymi lub graham. Chleb przygotowywany z tych mąk jest nie tylko smaczne, ale też i zdrowy, zwłaszcza gdy przygotowuje się go na zakwasie.

Tradycyjny chleb pełnoziarnisty

Kilka słów o mące pełnoziarnistej


Mąka pełnoziarnista cechuje się dużą zawartością składników odżywczych. Wystarczy wymienić takie pierwiastki jak: żelazo, fosfor, potas, cynk, selen, magnez, molibden oraz witaminy z grupy B (B1, B2 i B3) To także bogate źródło błonnika pokarmowego.

Mąka pełnoziarnista pszenna, czyli taka, jaką wykorzystuję w poniższym przepisie, zawiera w 100 gramach 1,9 g tłuszczu, 12 g białka, 60 g węglowodanów oraz 0,25 g soli. Jej wartość kaloryczna to   328 kcal. Mąka pełnoziarnista ma niski indeks glikemiczny (IG) równy 45. Dlatego po pieczywo z tej mąki powinny sięgać osoby mające problem z insulinoopornością, diabetycy oraz ci, którzy po prostu dbają o zdrowie. Nic dziwnego, że pieczywo z mąki pełnoziarnistej często obecne jest w greckiej diecie i na greckich stołach.

Wracając do przepisu na chleb pełnoziarnisty, to jest on prosty i stosunkowo szybki. Poza tym można go przygotować mikserem lub w maszynie do chleba. Ja zdecydowałam się na tradycyjny, okrągły kształt. Jeden chleb obsypałam mąkę, a drugi opatrzyłam pieczęcią tzw. πρόσφορο. Zwykle stempluje się chleby ofiarne, przeznaczone do kościoła. Ja swój podarowałam starszej babci-sąsiadce.


Składniki:

  • 1 kg mąki pełnoziarnistej
  • 30 g świeżych drożdży lub 10 g suchych
  • 900 ml letniej wody
  • 12 g soli

Drożdże rozpuszczamy w 300 ml letniej wody, dodajemy trochę mąki, tak by powstało lekkie ciasto, jak na naleśniki. Następnie przykrywamy miseczkę ściereczką i odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce.

Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy zaczyn, sól oraz pozostałą wodę, Ponownie całość zagniatamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy  w pobliżu ciepłego miejsca przez kolejne 30 minut, aż podwoi swoja objętość.

Później zagniatamy ciasto i ciasto na dwie części. Każdą ponownie zagniatamy i formujemy z niej bochenki, które układamy na natłuszczonej blasze do pieczenia. Przykrywamy je ręcznikiem i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce na około 1 godzinę. Posypujemy je z wierzchu niewielką ilością mąki.

Pieczemy bochenki w temperaturze 210 ° -220 ° C przez 1 godzinę. Studzimy na kratce. Upieczone powinny po postukaniu w spód bochenka, wydawać głuchy dźwięk.


Καλή επιτυχία!