Chleb pszenny na zakwasie

Chleby na zakwasie uważane są za zdrowsze i dłużej świeże. Chleb żytni na zakwasie jest jednak ciężki, dlatego wolę chleb pszenny, z mąki pełnoziarnistej, chlebowej, zwanej zimoto (gr. Ζυμωτό).

chleb pszenny na zakwasie

Jest to mąka chlebowa z pszenicy durum, o zawartości białka 12,2% i charakterystycznym, żółtym kolorze. Chleb przygotowałam na własnoręcznie przygotowanym zakwasie, 5-dniowym z pszenicy durum. Przygotowanie tego chleba nie jest trudne ani bardzo pracochłonne. Jeśli już, to czasochłonne.Chleb na zakwasie (gr. Ψωμί µε προζύµι) to rustykalny, tradycyjny grecki chleb. Takie wypieka się do tej pory, we wsi,  której mieszkam. Jest tutaj wiele pieców chlebowych, nadal czynnych. Kto nie ma pieca, może kupić chleb w tradycyjnej piekarni, która wyposażona jest w piec opalany drewnem tzw. ξυλόφουρνο. Oczywiście, ostatecznie można przygotować go w piekarniku i taki sposób wybrałam. Mój piekarnik jest stary i gazowy, chociaż już niedługo. Jeżeli nie masz własnego zakwasu, to możesz poprosić o niego w najbliższej piekarni, może ci odstąpią trochę, a jak nie to wkrótce podam ci, jak taki zakwas robią greckie gospodynie. A teraz już przejdźmy do przepisu.

Składniki:

  • 200 g czynnego zakwasu
  • 1 kg mąki twardej, chlebowej
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka oliwy
  • 600 – 650 ml wody
  • Ziarna sezamu do posypania (opcjonalnie)


Przygotowanie chleba zaczynamy od przesiania mąki do dużej miski. W środku mąki robimy otwór i wlewamy do niego wodę, oliwę i rozpuszczoną w wodzie sól, a całość mieszamy.


Następnie dodajemy aktywny zakwas i wyrabiamy, aż ciasto będzie jednolite. Odstawiamy w ciepłe miejsce, by podwoiło swoją objętość, po czy ponownie zagniatamy. Znów odstawiamy na około 2 godziny i ponownie zagniatamy.

 

Z ciasta formujemy bochenek, podłużny lub okrągły i układamy w nasmarowanym oliwa naczyniu. Przykrywamy go i odstawiamy na kolejne pół godziny.


Potem chleb skrapiamy wodą i nacinamy, ewentualnie posypujemy sezamem. Wsuwamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza i pieczemy około godziny. Ja dodatkowo przed włożeniem chleba umieszczam na dole piekarnika metalowe naczynie z wodą.

 

Upieczony, rumiany chleb studzimy na kratce i kroimy po wystudzeniu.


Powodzenia!


Domowa Piekarnia