Chalouvas, czyli chałwa po rodyjsku

Jak już wiecie to, co kryje się pod nazwą chałwy, niejedna ma postać. Chalouvas (gr. χαλουβάς) to rodzaj chałwy przygotowywanej na wyspie Rodos, we wsi Apollona. We wsi tej kultywuje się tradycyjne zwyczaje oraz wykorzystuje stare przepisy, a recepta na chalouvas właśnie do takich należy.

Chalouvas, rodyjska chałwa

Podobnie jak chałwa z semoliną (z grysikiem), składa się ona z trzech składników: z semoliny, oliwy

i twardej mąki Durum. Najlepiej ciemnej mąki chlebowej. Jednak proporcje poszczególnych składników są nieco inne. Chalouvas jest też formowana inaczej, w indywidualne porcje oraz opcjonalnie posypana sproszkowanym cynamonem.

Danie nie jest bardzo słodkie, więc jeżeli lubisz słodycz, dorzuć do syropu nieco więcej cukru. Jeżeli boisz się nowości, a chcesz spróbować tego przepisu, wówczas zrób z połowy składników. Z całości wyszło mi 45 sztuk wielkości zagłębienia od drewnianej łyżki.

Składniki:

  • 200 ml oliwy
  • 200 g twardej mąki
  • 200 g semoliny (grysik)

 
Składniki syropu:

  • 1 litr wody
  • 300 g cukru
  • 100 g miodu
  • Skórka z 1 cytryny
  • Laska cynamonu


 

Na początek musimy przygotować dwa garnki, gdzie będziemy przygotowywać w jednym syrop, a w drugim właściwą potrawę. Tak więc, do pierwszego garnka wkładamy składniki syropu i gotujemy je po rozpuszczeniu cukru przez 3-4 minuty. Gdy jest gotowy, odstawiamy go na bok.

 

W drugim garnku rozgrzewamy oliwę, wsypujemy mąki i mieszamy, smażąc na dużym ogniu, przez 10-12 minut, aż do uzyskania ciemnobrązowego koloru. Mieszamy masę drewnianą łyżką przez cały czas.


Następnie do garnka z mąką, który stoi na ogniu, wlewamy stopniowo syrop, cały czas mieszając. Po wlaniu całego syropu pozostawiamy wszystko jeszcze przez 2 minuty na ogniu, przez cały czas mieszając. Gdy masa zaczyna odchodzić od garnka, wówczas jest gotowa.

Masę odcinamy łyżką, a gotową możemy posypać sproszkowanym cynamonem. Można jeść od razu, ale smaczniejsze jest na drugi dzień.

Uwaga! Jeżeli nie masz wprawy, wówczas możesz całą masę wyłożyć na płaski talerz lub w foremkę, ugnieść, posypać cynamonem i pozwolić jej wystygnąć. Gotowa masę kroić na porcje.


Kali oreksi!