Klasyczne Ladolemono, czyli sok z oliwy i cytryny

O smaku potrawy często decydują dodatki, takie jak przyprawy, albo sos. Ladolemono (gr. λαδολέμονο) to prosty i lekki sos z oliwy i cytryny. Przygotujesz go w 5 minut! Podnosi on kwasowość potraw, a z drugiej strony dodaje smaku, czyniąc potrawę smaczniejszą i bardziej aromatyczną. Sos ten idealnie nadaje się do wszelkich sałatek z zielonych liści, sałaty i ziemniaczanych.

Ladolemono

To dressing, który uzupełni smak ryb i grillowanych owoców morza. Dobry do gotowanych warzyw, makaronu, a także do mięsa. Wykorzystałam go w przepisie na grillowane piersi z kurczaka, które wyszły pyszne i wilgotne.
Sos ten składa się z dwóch podstawowych składników: oliwy i soku z cytryny. Podczas przygotowywania sosu nie ma ścisłych proporcji. Często gospodynie dodają produktów „na oko”, jednak przyjmijmy, że najlepszy stosunek oliwy do soku cytrynowego wynosi 3:1, czyli 3 części oliwy i 1 część soku cytrynowego. Niekiedy możemy zwiększyć ilość soku cytrynowego, zwłaszcza gdy podajemy sos do tłustych dań. Najlepiej by każdy na zasadzie prób i błędów doszedł do własnych, odpowiadających mu proporcji. Dla mnie 3:1 jest proporcją idealną. Ważną sprawą jest rodzaj oliwy, jaka użyjemy. Powinna to być dobrej jakości oliwa z pierwszego tłoczenia.

Składniki przepisu


  • 150 ml oliwy z pierwszego tłoczenia
  • 50 - 60 ml soku z cytryny
  • Sól (opcjonalnie)


Na początek przygotowujemy składniki. Cytryna powinna mieć temperaturę pokojową. Aby uzyskać więcej soku z cytryn, można ją nacisnąć i turlać po stole, co pozwoli uwolnić więcej soku. Wtedy dopiero kroimy ją na połówki i wyciskamy sok. Oliwa, jak już mówiłam najlepiej z pierwszego tłoczenia. Jednak jej kolor, smak i rodzaj jest dowolny. Taki, jaki preferujemy.


Aby zrobić klasyczny sos z oliwy i cytryny wystarczy wymieszać składniki ze sobą. Jeżeli wolisz sos płynny, wystarczy składniki wymieszać widelcem lub za pomocą rózgi. Jeżeli tak jak ja, preferujesz sos gęsty o bardziej kremowej konsystencji, wówczas ubij go w blenderze. Jeśli chcesz, by był puszysty, możesz użyć blendera ręcznego i podczas mieszania energicznie potrząsać nim w górę i w dół, aż wytworzy się piana. Można też sos wymieszać w słoiku, zamykając go i potrząsając nim energicznie. Jak widać, sposobów jest wiele.


Do blendera (lub innego naczynia) wlewamy oliwę, a następnie dodajemy przecedzony sok cytrynowy. Jeżeli chcemy, by było on bardziej „związany”, wówczas miksujemy przez 2-3 minuty, aż zmieni swoją barwę na jaśniejszą, a konsystencję na kremową. I klasyczny sos oliwkowo-cytrynowy gotowy.
Opcjonalnie do sosu można dodać soli lub innych przypraw: oregano, słodkiej, zmielonej papryki lub świeżych, posiekanych ziół. Dla podkreślenia cytrynowego smaku możemy dodać nieco startej skórki cytrynowej.

 


Kali oreksi!