Domowy dżem kasztanowy

Dżem kasztanowy (gr. Μαρμελάδα κάστανο) to pyszny dodatek o wielu zastosowaniach. Możesz go używać do smarowania pieczywa, grzanek, placków, lub do przygotowywania ciast i deserów. To także ważny składnik świątecznych i noworocznych słodyczy.

dżem kasztanowy

Warto przygotować go w domu, gdyż jest tańszy, niż kupiony w sklepie. Poza tym można dowolnie regulować jego słodycz. Dżem kasztanowy można doprawiać na kilka sposobów, w zależności od tego kto go przygotowuje. Częstym dodatkiem jest cynamon oraz goździki. Ja jednak wolę wanilię i dlatego właśnie ją dodałam.

 

Składniki:


  • 1 kg kasztanów
  • 1 łyżeczka soli
  • 600 g cukru
  • ½ kubka koniaku lub likieru na bazie koniaku
  • 1 laska wanilii lub odpowiednia ilość wanilii w płynie
  • Sok z 1 cytryny


Kasztany nacinamy i wkładamy do garnka z wodą. Dosypujemy łyżeczkę soli i gotujemy przez 15-20 minut.  Następnie wodę odcedzamy, a kasztany przekładamy do miski, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 10 minut, by odparowały. Następnie od razu obieramy. Na szczęście do przygotowania dżemy, nie musimy dbać, aby wszystkie kasztany były w całości i ładne. Jak trochę się połamią, to też nic się nie stanie.

 

Obrane kasztany wkładamy do garnka, dolewamy tyle wody, aby je przykryła i gotujemy do miękkości. Zwykle potrzebujemy na to pół godziny. Podczas gotowania można je rozdrabniać widelcem i pilnować, aby nie przypaliły się do dna.

 

Miękkie, rozdrobnione kasztany możemy zblendować, dzięki czemu uzyskamy gładki krem. Po zmiksowaniu stawiamy garnek z miazgą kasztanową na ogniu i dolewamy pół szklanki wody oraz dosypujemy cukier. Całość gotujemy, najpierw na dużym ogniu, a gdy się zacznie gotować, zmniejszamy płomień i gotujemy, usuwając powstającą pianę. Dżem jest gotowy, gdy jego temperatura osiągnie 105 stopni Celsjusza.

 


Wtedy ściągamy go z ognia, dodajemy sok z cytryny oraz alkohol. Całość mieszamy i przekładamy do wyparzonych, sterylnych słoików. 

 

 

Słoiczki dobrze zakręcamy, odwracamy dnem do góry i pozostawiamy tak do wystudzenia. Słoiki z dżemem kasztanowym przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.

 

Kali oreksi!