Likier z opuncji figowej

Jednym z najpiękniejszych, choć rzadziej spotykanych likierów jest likier z opuncji figowej.
Ten likier nabiera koloru w zależności od rodzaju opuncji, której użyjemy do jego przygotowania. Ostateczny smak zależy zaś od samych owoców oraz dodatków, które zastosujemy.

 

Likier z opuncji figowej


Czym jest opuncja?

Opuncja jest owocem kaktusa pochodzącego z Meksyku. Po odkryciu Ameryki rozprzestrzenił się w Europie, stając się charakterystycznym elementem śródziemnomorskiego krajobrazu.
Opuncja to roślina drzewiasta osiągająca wysokość nawet kilka metrów. Jego gałęzie są spłaszczone o długości nawet 40 cm, szerokości około 20 cm i grubości do 3 cm. Są one ze sobą połączone, tworząc pędy pokryte woskowatą powłoką, aby zmniejszyć parowanie zawartej w nich wody. Właściwe liście opuncji mają stożkowaty kształt i są bardzo małe, rzędu kilku milimetrów. Liście pojawiają się na młodych pędach, a u ich podstawy znajdują się małe guzki, które są wybrzuszeniami cierni. Na każdej spłaszczonej łodydze znajduje się około 150 takich guzków, które w zależności od przypadku, przekształcają się w ciernie, nowy pęd, kwiat lub korzenie. Ciernie są twarde, mają 1-2 cm długości i mają bardzo solidną przyczepność do powierzchni pędów. 


opuncja

Owoce są mięsiste i zawierają dużą liczbę nasion. Waga pojedynczego owocu może się wahać od 150 do nawet 450 gramów. Kształt owocu zmienia się również nie tylko w zależności od odmiany, ale także od pory roku powstania. Pierwsze opuncje są zaokrąglone, późniejsze mają wydłużony kształt. Kolor owoców zmienia się w zależności od odmiany, od żółto-zielonego, poprzez pomarańczowy, czerwony, aż po karmazynowy. Istnieje ponad 300 odmian opuncji figowej. Młode opuncje owocują już od trzeciego roku i dają nam swoje owoce od ponad 80 lat.
Opuncja figowa rośnie na glebach suchych lub suchych. Opuncja ma zdolność do magazynowania wody w tkankach. Poza tym, jak wszystkie rośliny należące do sukulentów, ma zmniejszoną zdolność do wydalania wody, z powodu woskowej skóry pędów. Dlatego też może przetrwać w długich okresach suszy.Opuncja w Grecji


W Grecji opuncja figowa nazywa się Fragosika (gr. Φραγκόσυκα), na Cyprze nazywana Papoutsosika (gr. Παπουτσόσυκα). W przeszłości opuncja służyła za naturalne ogrodzenie, które odstraszało zarówno zwierzęta, jak i też potencjalnych złodziei. Kto próbował zbierać opuncję, ten wie, że roślina pokryta jest cierniami, które potrafią boleśnie zranić, a same owoce pokrywa „puch” niemal niewidocznych włosków, które wbijają się w skórę, powodując ból, pieczenie i ogólny dyskomfort. Dlatego owoce opuncji najlepiej zbierać używając grubych rękawiczek. Niektórzy mają specjalne urządzenia służące do zbierania opuncji.

Opuncja w Grecji nie jest systematycznie uprawiana. Istnieją wprawdzie, zwłaszcza na Krecie regularne uprawy, jednak w większości przypadków to wolno i pojedynczo rosnące rośliny, niekiedy należące do kogoś, a niekiedy rosnące dziko. Zbieranie opuncji to jednak zawsze wyjątkowe doświadczenie, zwłaszcza dla każdego, kto spróbuje tego po raz pierwszy.


Właściwości opuncji


Powszechnie uważa się, że opuncja ma właściwości lecznicze i zatrzymujące procesy starzenia. Na pewno świetnie nawadnia organizm, gasi pragnienie i jest niskokaloryczna.

Ponadto uważa się, że opuncja:

  • obniża poziom glukozy, cholesterolu i trójglicerydów we krwi
  • owoce opuncji są silnym środkiem przeciwbiegunkowym
  • zawiera wysoką ilość substancji o działaniu przeciwutleniającym
  • jest źródłem wapnia, magnezu, potasu i miedzi
  • zawiera witaminę C, węglowodany, białka, błonnik oraz pektyny
  • nasiona wytwarzają olej bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe


Kulinarne zastosowanie opuncji figowej


Najbardziej powszechnym zastosowaniu opuncji w Grecji jest jej spożywanie w formie świeżych owoców. Opuncja świetnie smakuje mocno schłodzona w lodówce. Ich miąższ jest miękki i soczysty z małymi twardymi nasionami, które połyka się, bez żucia. Osoby, które mają trudności z trawieniem nasion, mogą spożywać sok z opuncji.

Z opuncji możemy robić słodycze, dżemy, kompoty, lody, galaretki i napoje alkoholowe. Na Simi przygotowuje się tradycyjne ciasto zwane Misokofti, które zwykle było oferowane jako uczta dla pana młodego na zaręczynach. W greckich destylarniach wytwarza się rodzaj greckiej tequili, która z wielkim sukcesem osiągnęła Amorgos i na Krecie.
Oczywiście można też przygotować domowy likier z opuncji, który przygotowuje się szybko i łatwo. Potem można z powodzeniem pochwalić się przed gośćmi, tym oryginalnym trunkiem.

Likier z opuncji


Napoje alkoholowe z wykorzystaniem owoców opuncji nie należą do popularnych, a szkoda. Likier z opuncji (gr. Λικέρ φραγκόσυκο) o ile uda wam się go kupić, kosztuje około 5-6 euro za 500 ml. Można też z powodzeniem zrobić go samodzielnie w domu. Wystarczy mieć tylko cztery składniki i możemy zabrać się za produkcję.
Likier z opuncji ma wyjątkowy i delikatny aromat i smak. Kolor likieru zależy od owoców, które użyjemy i może mieć barwę od pomarańczowej, po ciemno bordową.
Niektórzy dodają do niego laskę cynamonu lub liście szałwii. Dzięki temu likier otrzymuje dodatkowy smak i aromat. Ja tego nie robię, gdyż wolę naturalny, delikatny smak owoców i lekką słodycz, niezłamaną goryczą szałwii.


Składniki:

  • 8-10 owoców opuncji
  • 500 ml wódki
  • 300 g cukru
  • 150 ml wody


Ostrożnie wyczyść opuncje. Dokładny opis jak wyczyścić opuncje znajdziesz tutaj. Po wyczyszczeniu opuncje kroimy, wrzucamy do czystego, wyparzonego słoja i zalewamy alkoholem, tak by przykrył owoce.Słoik szczelnie zamknij i pozostaw w ciemnym miejscu przez 10 dni. W tym czasie kilka razy zamieszaj słoikiem, jednak go nie otwieraj.
Po 10 dniach ugotuj lekki syrop. W tym celu wsyp cukier do garnka z wodą i podgrzej na małym ogniu, mieszając przez 2-3 minuty, aż cały cukier się rozpuści i powstanie lekki syrop. Odstaw go na bok i pozwól mu wystygnąć.
Gdy syrop stygnie, przelewamy zawartość naszego słoika przez gazę, lub tetrę. Na koniec dobrze odciskamy wytłoczyny.
Do przecedzonego wyciągu alkoholowego wlewamy syrop, mieszamy, przelewamy do szczelnego naczynia (słoik, karafka) i zostawiamy na kolejne kilka dni, co najmniej kilka razy, w tym czasie wstrząsając naczyniem. Po 20 dniach likier z opuncji jest gotowy.