Potrawy na 15 sierpnia

15 sierpnia to data nazywana w Grecji letnią Wielkanocą. Jest to święto Zaśnięcia NMP (gr. Κοίμηση της Θεοτόκου). Święto to poprzedzone jest dwutygodniowym postem, podczas którego nie spożywa się mięsa, rybę można jeść tylko 6 sierpnia, a oliwa dozwolona jest tylko w soboty i niedziele.


Post kończy się 15 sierpnia i wtedy rozpoczyna się mięsna uczta, no, chyba że dzień ten przypada w środę lub piątek, to wtedy jemy ryby. Dlatego na świątecznym stole nie może zabraknąć pieczonego,
smażonego lub zapiekanego mięsa (ewentualnie ryb), a także dodatków w postaci sałatek, pieczywa i tradycyjnych przysmaków, które różnią się w zależności od regionu.

Najważniejsze jednak jest towarzystwo przy stole, możliwość spotkania z przyjaciółmi, a gdy jeszcze imieniny obchodzi Maria, Panagiota lub Panagiotis… to mamy podwójne święto. Często obchodzone jest publicznie, na festiwalach, które gromadzą na głównym placu, całe wsie. Więcej pisałam o tym święcie we wpisie 15 sierpnia - data niezwykła.


Co pojawia się na świątecznym stole?


Jak już pisałam, w ten dzień przywiązuje się wagę do tradycji, dlatego przeważają potrawy tradycyjne danego regionu. Gdy odwiedzimy wówczas Kretę, to będziemy mieli okazję spróbować tradycyjnej gotowanej kozy w Chanii, czy burrito w Rethymoncie. Oprócz tego na kreteńskim stole pojawia się pieczona jagnięcina z piekarnika z ziemniakami, ręcznie robione kiełbaski, pilaw, faszerowana cukinia, bureki, sałatki i sery. Na deser kalitsounia, pieczone jabłka i tradycyjne słodycze. Nie zabraknie w tym dniu także alkoholi: wina, tsikoudii i rakomelo.


Odwiedzając wyspy jońskie, musimy spróbować lokalnych smaczków. Na Korfu będzie to pastitsada, którą tradycyjnie przygotowuje się na wielki lokalny festiwal. Znana i popularna jest pastitsada z wołowiny, jednak na 15 sierpnia przygotowuje się pastitsadę z koguta, którego dusi się z przyprawami i podaje z makaronem i sosem pomidorowym. Podczas festiwalu na wyspie pieczone są również jagnięta.


Na Cykladach, podstawę świątecznego stołu stanowi wieprzowina. Zwykle jest to wieprzowina smażona i duszona, podawana z gęstym sosem pomidorowym, makaronem spaghetti oraz z warzywami. Do potraw najczęściej podaje się wino lub piwo.


Podobnie jest na Dodekanezie, gdzie tradycyjnie w dniu 15 sierpnia podaje się kozę lub potrawy z wieprzowiną i wołowiną. Mięsom towarzyszy sos, makaron, kasze i duże ilości zieleniny.
Kilka potraw, które można przygotować na świąteczny stół to: