Granita pomarańczowa

Granitę pomarańczową (gr. Γρανίτα πορτοκάλι) przygotowuje się szybko i bardzo łatwo. Wystarcza trzy składniki i kilka godzin w zamrażarce, by cieszyć się smacznym i orzeźwiającym napojem.

granita pomarańczowa

Granita pomarańczowa jest dość słodka i dlatego lubiana przez dzieci. Jeżeli wolicie napoje mniej słodkie, wówczas najlepiej zmniejszyć ilość cukru, użytego w przepisie o połowę, w tym też ilość
wody o połowę, pozostawiając nie zmienioną ilość soku. Można też regulować smak zwiększając ilość użytego soku cytrynowego. Podane przeze mnie składniki odnoszą się do granity przygotowywanej u mnie w domu, dla sześciu osób. Zarówno ilość składników, jak też ich skład procentowy, warto dostosowywać do własnych upodobań.
Jeżeli lubicie zimne granity, to zapraszam na granitę petimezi, z melasy winogronowej oraz granitę
espresso. Wszystkie idealne na letnie upały.
Składniki:
  • 2 szklanki wody
  • 2 szklanki cukru
  • 8 szklanek świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego
  • 4 łyżki soku z cytryny

Przygotowujemy wszystkie składniki. Najlepsze do wykorzystania są pomarańcze sokowe, z cienką skórką. Jeżeli pomarańcze są zbyt słodkie, wówczas można zmniejszyć ilość użytego cukru. Wodę z cukrem doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 5 minut.
Następnie ściągamy z ognia i pozostawiamy do przestudzenia. Do zimnego syropu wlewamy sok z pomarańczy, sok z cytryny i wkładamy do zamrażarki na kilka godzin. Co 2 godziny rozbijamy powierzchnię, by utworzyły się kryształki. I tak z 3 – 4 razy. Gotową granitę podajemy od razu lub przechowujemy w zamrażarce, w plastykowym pojemniku z przykrywką. Podajemy w szklankach lub pucharkach, po wcześniejszym wymieszaniu widelcem.

Kali oreksi!