Likier pomarańczowy

Likier to napój alkoholowy, ale napój specyficzny. Przechwytuje on bowiem wszystkie aromaty natury, pochodzące od owoców, ziół, przypraw, a nawet pestek. Przygotowuje się likiery proste, jednoskładnikowe oraz złożone z wielu składników. Owocowe, cytrusowe oraz ziołowe. Stanowią napój sam w sobie lub mogą wzbogacać inne napoje jak kawa czy herbata.

likier pomarańczowy

Likiery mogą być składnikiem koktajli, stanowić bazę do wyrobu słodyczy lub wzbogacać smak mięsa, drobiu lub aromatyzować sosy. Przygotowanie likierów tradycyjnym sposobem wcale nie jest trudnym zajęciem. Potrzeba do tego jedynie trochę wyobraźni, dobrych składników oraz pewnej dozy
cierpliwości. Dojrzewają one bowiem powoli i z wyłączeniem kilku wyjątków, trzeba zarezerwować na ich przygotowanie niemal miesiąc.
Do przygotowania domowych likierów potrzebujemy alkohol, najlepiej mocny i smakowo neutralny. W Grecji wybiera się najczęściej tsipouro, na Rodos dodatkowo miejscową soume. Można też użyć czystej wódki lub ginu. Koniecznym składnikiem likierów jest cukier w formie krystalicznej lub jako syrop. Trzecim składnikiem są owoce, w tym cytrusy, ostatnim składnikiem są przyprawy.

Likier pomarańczowy (gr. Λικέρ πορτοκάλι) należy do lekkich likierów, o delikatnym smaku i intensywnym zapachu. Przygotowuje się go w dwóch wariantach, z samych skórek lub z całych owoców. Na Rodos tradycyjnie przygotowuje się likiery ze skórek, by uniknąć goryczki zawartej w skórce owocu. Gdy przygotowujemy z całych owoców, wówczas ważne stają się przyprawy aromatyczne.

Składniki:

  • 800 g pomarańczy umiarkowane
  • 700 ml tsipouro (koniaku lub wódki)
  • 500 g cukru
  • 500 g wody
  • 12 goździków
  • 1 laska cynamonu
  • 1 gałka muszkatołowa

Pomarańcze umyć, sparzyć i poprzecinać na połówki. Umieszczamy je w odpowiednio dużym słoiku, dodajemy przyprawy i całość zalewamy alkoholem, tak by przykrywał on owoce. Słoik z owocami w alkoholu pozostawiamy w temperaturze pokojowej, w ciemnym miejscu na około miesiąc, wstrząsając co 3-4 dni.


Po upływie miesiąca oddzielamy napój od owoców, zlewając go przez sitko i wyciskając z owoców. Następnie filtrujemy pozostały płyn, tak by był przejrzysty i klarowny. Ja używam do tego celu papierowych filtrów do parzenia kawy. Proces ten dość długo trwa, dlatego można użyć innych materiałów np. tetry albo tiulu.

 
 
 

Przygotowujemy syrop z cukru i wody, gotując go przez 5 minut. Następnie syrop studzimy i wlewamy do słoika z przesączonym alkoholem. Całość mieszamy i odstawiamy na 2-3 dni.Po tym czasie gotowy likier zlewamy do przygotowanych butelek. Możemy odstawić lub raczyć się od razu.

 


Γεια μας!