Tradycyjny wiejski chleb

Chleb pieczony na greckich wsiach jest przeważnie chlebem ciemnym, na zakwasie. Jest to chleb ciężki, sycący i zachowujący świeżość, nawet do tygodnia. Taki rodzaj chleba rozdają też w kościele.
Taki tradycyjnie wypiekają co sobotę babcie, we wsi, gdzie mieszkam. Nie ma on nic wspólnego z miękkimi bułeczkami lub pszenną weką. To chleb, który piecze się przez cały rok i który towarzyszył mieszkańcom od zawsze.

wiejski chleb

Do przygotowania chleba będziemy potrzebowali zakwasu. Możemy go przygotować samodzielnie,
ale trwa to zwykle około tygodnia. Można też poprosić w piekarni o trochę zakwasu. Nie powinno być z tym problemu. Składniki wystarczają do przygotowania dwóch bochenków chleba o średnicy 28 centymetrów.Składniki ciasta:
  • 1,5 kg mąki żytniej
  • 50 g gotowego zakwasu
  • 2 szklanki wody
  • 1 szklanka oliwy
  • 1 łyżka soli

Pieczenie zaczynamy od zrobienia starteru z pół kilograma mąki, 1 szklanki wody oraz z zakwasu. Mieszamy wszystko dobrze i pozostawiamy w temperaturze pokojowej, do następnego dnia, najlepiej przykryte ściereczką.

Starter po nastawieniu
... i po 12 godzinach
Następnego dnia przygotowujemy ciasto. Do dużej miski wsypujemy pozostałą mąkę, dodajemy szklankę letniej wody, przygotowany poprzedniego dnia starter, sól oraz oliwę. Dokładnie mieszamy i wyrabiamy ciasto na chleb.

 

Okrągłą blaszkę wysypujemy mąką i wkładamy tam nasze ciasto chlebowe. Rozkładamy po powierzchni blaszki, lekko nacinamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na około godzinę.


W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik. Przed samym włożeniem do piekarnika obsypujemy chleb z wierzchu mąką i wstawiamy do rozgrzanego do 220 stopni piekarnika i pieczemy przez 10 minut. Następnie obniżamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy kolejne 50 minut.


Upieczony chleb wydaje głuchy dźwięk, gdy postukamy go od spodu. Studzimy go na kratce. Taki chleb na zakwasie zachowuje świeżość do kilku dni.

 

Kali oreksi!