Halloumi, przysmak z Cypru

Halloumi to półtwardy, cypryjski ser, pierwotnie wytwarzany z mleka koziego, ale wraz ze wzrostem produkcji mleka krowiego mleka krowiego, zaczęto go wykonywać z mieszanki mleka krowiego i koziego, zawsze aromatyzowany dodatkiem mięty. Od wieków produkowany jest według tej samej receptury, której zaleceń ściśle się przestrzega. Dzięki swoim właściwościom znajduje wszechstronne zastosowanie w kuchni, nie tylko tradycyjnej.


Halloumi było znane na Cyprze co najmniej przed 1556 r., gdyż odnaleziono rękopis z tą datą, należący do mieszkającego na wyspie doży Leonarda Dona i odnoszący się do calumi (haloumi). Zdania co do etymologii tego słowa są podzielone. Prawdopodobnie pochodzi od starożytnego greckiego słowa ἄλμη lub od starożytnego Egiptu poprzez koptyjski ialom

Jak wytwarzany jest halloumi?


Mleko lub mieszankę mleka zwierząt ogrzewa się do temperatury 33 stopni, a następnie dodaje do niego podpuszczki i pozostawia do schłodzenia. Po powstaniu skrzepu tnie się go na porcje, które układa się w specjalnym koszyczku i sprasowuje, aby odprowadzić serwatkę.
Serwatka jest ponownie gotowana i ponownie prasowana, a przed ostatecznym utwardzaniem, w celu uzyskania aromatu dodaje się listki mięty. Na koniec ser przechowuje się w solance w temperaturze około 20 stopni.


Właściwości fizyczne i wartości odżywcze


Halloumi ma słodkawy, mleczny, lekko słony smak, często wzbogacony miętą, która nadaje mu charakterystycznego zapachu. Barwa biała o lekkim kremowym odcieniu, miąższ elastyczny, lekko gumowaty. Jego skład to minimum 43% tłuszczu, maksymalnie 46% wody, 22% białka oraz 3% soli. Ser ma kształt lekko zaokrąglonej kostki o wadze od 200 do 250 gram. Jego charakterystyczna cechą jest to, że nie topi się w wysokiej temperaturze, dlatego podczas obróbki cieplnej zachowuje swój kształt i konsystencję. Podczas krojenia nie kruszy się.Sposoby podawania halloumi


Haloumi ze względu na swoje zdolności do zachowywania kształtu i odporności na wysokie temperatury, doskonale nadaje się na grilla. Wystarczy pokroić do na 2-centymetrowe plastry i opiekać po 2 minuty z każdej strony. Gotowy ser można jeść sam, polany cytryną, dodawać do sałatek, łączyć z warzywami, owocami (arbuz, melon) lub z dodatkiem chlebka pita.

Z powodzeniem można go tez smażyć. W tym celu kroimy go na plastry i smażymy po minucie z każdej strony, aż nabierze złotej barwy. Przed smażeniem można go panierować, głównie w mące i smażyć na głębokim oleju. Tak usmażony ser można polać sosem vinaigrette z kaparami na sposób cypryjski. Można też podać usmażony ze świeżym pieczywem i kieliszkiem wina.

W końcu halloumi można jeść na surowo w formie koreczków, plastrów spożywanych w towarzystwie owoców lub w sałatce. Można go również zetrzeć na tarce i wykorzystać do posypania makaronu lub do przygotowania omletu.Halloumi ma wielorakie zastosowanie i można go podać na wiele sposobów. Poniżej 7 przepisów na wykorzystanie sera halloumi… a będzie ich jeszcze więcej.

 
Sałata z rukoli z buraczkami, pomarańczą i serem halloumi

Tartaletki z ciasta francuskiego z pomidorami, pieczonym czosnkiem i halloumi

Bakłażan z halloumi

Sałatka z suszonymi owocami i serem halloumi

Halloumi saganaki, czyli smażony ser halloumi

Zielona sałata z pieczarkami i halloumi

Letnia sałatka z halloumi