Pszenne kasze pligouri i chontros

W Grecji jada się pszenne kasze zwane zależnie od regionu pligouri (Πλιγούρι), punguri (πουργκούρι), bliguri (μπλουγούρι) lub u (χόντρος).


Kasza ta stanowi składnik wielu tradycyjnych rodyjskich dań i chociaż może wydawać się znajomy, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.
Pligouri, to grecka nazwa kaszy, która w Polsce znana jest pod nazwą bulgur. Kaszę tę uzyskuje się z pszenicy durum. Ziarna najpierw się gotuje, następnie suszy, a w końcu rozdrabnia, pozbawiając otrąb i zarodków pszennych.

Kasza ta jest wizytówką Rodos, gdzie od wieków stanowi obok makaronów i chleba podstawę wyżywienia mieszkańców. Wytwarzana jest w małych wytwórniach rodzinnych, nadal metodami tradycyjnymi, ręcznie, bez użycia maszyn. Na Rodos wytwarza się ją w Kiotari oraz w Gennadi, na niewielką skalę.

Pligouri z powodzeniem zastąpić może inne kasze, ryż lub kuskus. Jest ona nie tylko bardzo zdrowa i smaczna, lecz również prosta do przygotowania i uniwersalna. Gama dań, które możemy z niej przygotować, nie kończy się na daniach słonych, lecz z powodzeniem możemy użyć jej do przygotowania słodkich potraw, gdyż jej neutralny smak pozwala na różnorakie interpretacje. Oczywiście znajduje też zastosowanie w tradycyjnych, rodyjskich recepturach.
Dlaczego warto ją jeść?


Pligouri jest bogata w błonnik i węglowodany złożone. Jest doskonałym źródłem węglowodanów dla diabetyków. Zawiera znaczne ilości witamin z grupy B, takich jak tiamina, ryboflawina i niacyna, niezbędne do sprawnego metabolizmu i prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych. Zawiera również witaminę E (pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego) oraz znaczne ilości składników mineralnych, takich jak żelazo, fosfor, potas, magnez, cynk i selen. Na koniec cenna uwaga. Podobno systematyczne i długotrwałe spożycie może pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Można zastąpić łuskany ryż lub makaron, zwłaszcza jeśli chcesz schudnąć. W porównaniu do innych zbóż ma niższy indeks glikemiczny.

Przechowywanie kasz


Przechowywać jak makaron lub ryż w chłodnym miejscu i trzymać z dala od światła słonecznego i wilgoci. Nalepie w szczelnym pojemniku ze szkła, a nie plastiku.

Jak przygotować pligouri?


Kaszy można używać surowej lub gotowanej. Wystarczy niewielką ilość pligouri (np. 1 szklanka) moczyć w ciepłej wodzie przez 30-40 minut. Jeśli chcesz użyć większej ilości, trzeba zostawić ją w wodzie przez około 1 godzinę. Jeśli chcesz, można namoczyć ją w zimnej wodzie, a potem wlać na patelnię i przez 15 do 20 minut gotować. Należy uważać, aby nie moczyć również czy nie gotować zbyt długo, bo straci swój smak.


W jakich pokarmach możemy użyć pligouri?


Kaszami możemy zastępować w potrawach ryż, stosować do sałatek, nadziewać nimi warzywa, przygotowywać pilaw, a nawet jeść w formie deser. Na Krecie istnieje wiele receptur z małży i ślimaków z dodatkiem kaszy χόντρος).


Bulgur w dwóch odsłonach

Bulgur z pomarańczą

Suflet z kaszy gryczanej i bulguru

Sałatka z bulgurem

Bulgur na słodko


Gemista z bulgurem

Zainteresowani? Może warto zainteresować się bliżej kaszami i włączyć je do jadłospisu?